SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALAN CALİSMAYA BAŞLARSA MAAŞI KESİLİR Mİ

8 Ağustos 2019
210 kez okundu

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALAN KİŞİ CALİSMAYA BAŞLARSA MAAŞI KESİLİR Mİ ???

Kısa Cevap: Kesilmez Sürekli iş göremezlik geliri, Kısa vadeli Sigorta kolları kapsamında meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalıya bağlanacak maaşa denir ve 5510 sk. 19. maddesinde düzenlenmiştir.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ KISA VADELİ SİGORTA KOLLARI KAPSAMINDA ÖDENEN BİR MAAŞ OLUP, KİŞİNİN TÜM SİGORTA KOLLARINA TABİ OLARAK FARKLI BİR SİGORTA KOLU OLAN UZUN VADELİ SİGORTA KOLLARI KAPSAMINDA ÇALIŞMASI MAAŞININ KESİLMESİNE MANİ DEĞİLDİR. SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMASINDAN DOLAYI EMEKLİLİK ŞARTLARINI SAĞLAMASI HALİNDE DE EMEKLİ OLABİLİR. EMEKLİ OLDUĞUNDA DA HER İKİ MAAŞI ALMAYA DEVAM EDEBİLİR.

Malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları ve vazife malullüğü ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından hak kazanılan aylık ve gelirler birleşirse, sigortalıya veya hak sahibine bu aylık veya gelirlerden yüksek olanın tamamı, az olanın yarısı, eşitliği halinde ise iş kazası ve meslek hastalığından bağlanan gelirin tümü, malullük, vazife malullüğü, yaşlılık veya ölüm aylığının yarısı bağlanacaktır” hükmü bulunmaktadır. İlgili hüküm gereği her iki aylık tutarı oranları nispetinde ödenmeye devam edecektir.

hashtag#gelir hashtag#maaş hashtag#aylık hashtag#sigortalı hashtag#SGK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial