logo

ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİNCE YAPILAN SİGORTA BAŞLANGICIM EMEKLİLİK HESABINDA DİKKATE ALINIR MI

ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİNCE YAPILAN SİGORTA BAŞLANGICIM EMEKLİLİK HESABINDA DİKKATE ALINIR MI

SORU: Merhaba 1982 doğumluyum 1998 tarihinde sgk girişim yapılmış fakat ilk pirim 2000 tarihinde yatmış, 98 tarihinde çıraklık eğitim merkezinden verildiğini hatırlıyorum buna göre emeklilik hesaplanırken hangi tarihi dikkate almalıyım teşekkürler. Kudret GÜREL

Merhaba Kudret Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, Sosyal güvenlik mevzuatına göre herhangi bir kişi çırak veya stajer olarak sosyal güvenlik sistemine dahil olmuş ise, emeklilik şartları belirlenirken çırak veya stajer  olarak SGK’ya tescilinin yapıldığı tarih,  emeklilik için “ilk işe giriş tarihi” olarak alınmamakta ve çıraklık veya stajerlik dönemindeki prim gün sayıları emeklilik hesabında prim ödeme gün sayısına dahil edilmemektedir.

Emeklilik hesabında dikkate alınan sigortalılık başlangıcı, ilk defa normal sigortalı bildirimi olarak çalışmaya başladığı (prim ödendiği) tarih olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda sizin de 2000 yılını esas almanız gerektir. 2000 yılında ilk girişinizin olmasından dolayı da 25 yıl 60 yaş 4500 gün ya da 60 yaş 7000 gün şartlarından birinden emekli olabilirsiniz.

18 yaşından önceki sigortalı çalışmalarının emekliliğe etkisi

Sosyal güvenlik mevzuatına göre SSK’lı olarak çalışanlar için bu konuda tarih bakımından 2’li bir ayrım söz konusudur.

-1/4/1981 tarihinden önce sigortalı olanların sigortalılık başlangıç tarihi 1/4/1981 tarihi,

-1/4/1981 tarihinden sonra sigortalı olanların ise 18 yaşını doldurduğu tarihi, sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Ancak, 1/4/1981 tarihinden sonra sigortalı olanların sigortalılık başlangıcı 18 yaşını doldurdukları tarih olarak esas alınmakla birlikte, 1/4/1984 tarihinden önceki prim ödeme gün sayıları emeklilik hesabında dikkate alınmaktadır.

482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ