logo

ÜCRETSİZ İZİN VE KISA ÇALIŞMADAN BİRLİKTE FAYDALANILABİLİR Mİ?

ÜCRETSİZ İZİN VE KISA ÇALIŞMADAN BİRLİKTE FAYDALANILABİLİR Mİ?

Covid-19’ un etkisi azalmış olsa da çalışma hayatındaki etkileri hala yükselerek devam ediyor. Bu etkileri azaltmak için yeni tedbirler alınmaya, daha önceden alınan tedbirler ise kademeli olarak uzatılmaya başlanacak gibi gözüküyor. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan işçilerin mağdur olmaması için nakit ücret desteği uygulaması getirildi. Peki işçinin bu iki uygulamadan aynı ay içerisinde birlikte faydalanması mümkün müdür?   

Çalışanlar Hangi Uygulamadan Faydalanacak?

Çalışanın kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için hem işverenlerin hem de çalışanların bazı şartları sağlıyor olması gerekiyor. Faaliyetlerin durdurulduğu veya azaldığı iş yerleri için çalışanlar adına kısa çalışma ödeneğine sadece işverenler başvuru yapabiliyor ve başvuru yapılacak çalışanlar için 450 gün prim ödeme ve son 60 gün çalışma şartı aranıyor. Ancak diğer yandan bu şartı karşılayamayan önemli bir kesim de bulunuyor. İşte bu kesim için devreye nakdi ücret desteği uygulaması giriyor. Nakdi ücret desteğinden 17 Nisan 2020 tarihinde işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler yararlanabiliyor. Ayrıca 15 Mart‘tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği alamayan işçiler de bu destekten faydalanabiliyor.

İki Uygulamadan Aynı Ay İçerisinde Faydalanılabiliyor mu?

Çalışanlar hem kısa çalışma ödeneğinden hem de nakdi ücret desteğinden aynı ay içerisinde faydalandırılabiliyor. Ancak bu faydalandırmanın geçerli olabilmesi için her iki uygulama için seçilen tarihlerin farklı olması gerekiyor.

Örneğin 1 Mayıs–10 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz izine çıkarılmış ve nakdi ücret desteği uygulanan bir çalışan için kısa çalışma ödeneği başlangıç tarihi 11 Mayıs ve sonrası olması gerekiyor.

İşverenlerin öncelikle kısa çalışma ödeneğine başvurması, kısa çalışma ödeneğinden sonra ücretsiz izni gündeme getirmesi çalışanlar için daha avantajlı olacak. Çünkü her ne kadar kısa çalışma ödeneğinden yapılan ödeme işçinin işsizlik sigortasından mahsup edilecek bir tutar olsa da nakdi ücret desteği tutarına göre daha yüksek bir meblağ içeriyor.

Yani özetleyecek olursak çalışanın bu iki uygulamadan da aynı ay içinde faydalanması mümkün ancak puantaj kayıtlarının mevcut duruma uygun olarak düzenlenmesi ileride cezai bir durum ile karşılaşmamak için önem arz etmektedir. 

53 yaşında emekli olabilirsiniz!

Soru: SSK girişim 22 Mayıs 1997. 1970 doğumluyum. 4000 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? (Zeynep ENDER)

Cevap: Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. 1900 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız 22 Mayıs 2023 tarihinde emekliliğe hak kazanacaksınız. 2023/Haziran ayında ilk emekli maaşınızı alacaksınız. Şimdiden hayırlı olsun.

505 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ