logo

Bağ-Kur’dan mı SSK’dan mı emekli olmalıyım?

Bağ-Kur’dan mı SSK’dan mı emekli olmalıyım?

Soru: Selam 9.ay 1972 doğumluyum sigortam 01,01,1991 yılında başladı Şu anda 5300 gün SSK primim yatırıldı.Kendi işyerimi açmak istiyorum Bağkur`a geçmelimiyim yoksa yaşımı bekleyip ssk`dan emekli olduktan sonra mı Bağkur’lu olmalıyım.

Merhaba Tuna Bey. Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda emekli koşullarınız 25 yıl 52 yaş 5525 gündür. Yaşı tamamlamanıza 5 yıl sigorta gününü tamamlamaya ise 252 gününüz kalmıştır. Emekli olmak için talepte bulunduğunuzda son 7 yılda en fazla hangi statüden prim ödemiş iseniz (ssk/bağ-kur) o statüden emekli olursunuz. Eğer şuan Bağ-Kur statüsüne geçerseniz emekli koşullarınız ve statünüz değişecektir. Ssk statüsünden emekli olmanız durumunda emekli maaşınız bir miktar fazla olacaktır.İyi günler.

Etiketler: » » » »
1171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bağ-Kur’dan mı SSK’dan mı emekli olmalıyım?” için 2 Yorum

 1. celal şahin : diyor ki:

  abim 2014 yılında vefat etti.2000 yılında sigorta girişi var. toplam prim gün sayısı 857. 900 günü askerlik borçlandırmasını SGK kabul etmediği için yengem emekli olamıyor.
  mahkeme yoluna gidilirse davayı kazanabilir miyiz.
  yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Celal Bey,
   Emekli olmadan veya çalışırken hayatını kaybeden sigortalıdan dolayı yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için, Emekli Sandığı (4/c) ve BAĞ-KUR (4/b) statüsünde en az 1800 gün prim ödenmesi şartı aranıyor. SSK (4/a) statüsündekiler için ise en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün prim ödemiş olmak gerekiyor. BAĞ-KUR’lu hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil, kendi sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması veya borcun ödenmesi zorunlu.

   Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR sigortalılarının hak sahipleri, prim süresinin yetersiz kalması durumunda askerlik borçlanması yapabilirler. Buna karşılık, SSK (4/a) statüsündeki sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanırken, hiçbir borçlanma dikkate alınmaz. Askerlik borçlanması yapılsa bile SSK’lı sigortalının hak sahiplerine, 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim koşulu yerine getirilmediğinde ölüm aylığı bağlanamıyor. Sigortalının 900 prim gününde fiilen çalışması gerekiyor. Bu kural kanun ile düzenlenmiş olup mahkeme yoluyla çözmeniz zaman kaybı olacaktır.İyi günler.