logo

Bayram İkramiyesini Alamadım. Ne Yapmalıyım ??

Bayram İkramiyesini Alamadım. Ne Yapmalıyım ??

SORU: 2013 yılında emekli oldum ama şu an çalışıyorum. 18.03.2020 tarihinde çalıştığım kurumun muhasebe personeli yanlışlıkla emekli sigortası değilde normal çalışan sigortası başlatmış ve emekli aylığım kesildi.

22.04.2020 emekli aylığımı ve bayram ikramiyesini alamadım. Tekrar düzeltme yapılınca hak kaybı olan ikramiyeyi ve alamadığım aylığı önümüzdeki ay alabilir miyim. kolay gelsin.

Merhaba Cuma Bey. Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda iş yerinizin yapmış olduğu hata yüzünden mağdur olduğunuz anlaşılmaktadır.Bayram ikramiyesi, emeklilere ödenen emekli veya yaşlılık veya hak sahipliği aylıkları ile kıdem tazminatı veya emekli ikramiyesi dışında ve sosyal devlet ilkesi çerçevesinde ödenen bir ödeme şeklidir. Bu ödeme 5510 sayılı Kanun Ek Madde 18 hükmü gereği yapılmaktadır.
Bu maddede 7226 sayılı Kanunla 25/03/2020 tarihinde yapılan değişiklik öncesinde, bayram ikramiyesinin ödenmesi için ödemenin yapılacağı tarihte mutlaka gelir ve aylık alma şartı bulunuyordu.Ancak, bu kanunla yapılan önemli değişiklik sonrasında, ödemenin yapılacağı tarihte değil de bayramın bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartı getirilmiştir.
Bu şu demektir; Bayramın olacağı tarihlerde mutlaka gelir ve aylık alma şartı aranmayacak, bayramın bulunduğu ayda, yani bayramın olduğu günlerde değil de bayramın olduğu aylarda gelir ve aylık alanlara bayram ikramiyesi ödenecektir. Eğer ilgili bayram ayı içerisinde düzeltme yapılmış olup gelir/aylığınız bağlanmış olsa idi bayram ikramiyesini alabilirdiniz.
İyi günler.

Etiketler: » » » » »
909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ