logo

DEVLET MEMURLARINA FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI UYGULAMASI

DEVLET MEMURLARINA FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI UYGULAMASI

SORU: 1972 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 13.10.1991. Bağkur ve emekli sandığına tabi çalışmalarım da mevcuttur. En son SSKdan 1261 gün ödeyip SSK/4A kapsamında emekli olacağım. 1994/2002 yılları arasında 8 yıl uzman erbaş olarak TSK’da çalıştım. SGK sistemine girdiğimde emeklilik yaşım 53 olarak görünüyor. 720 gün fiili hizmet süresi eklenmiş ve 7500 civarında toplam prim günüm var. Bu 720 gün FHSZ benim emeklilik yaşımı 51 yaşına çeker mi ? veya işe giriş tarihimi 720 gün öne çeker mi?. Yani fiili hizmet süresinin bana nasıl faydası olacak . Teşekkür ederim  

Merhaba Yaşar Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda; memurlar mesleklerine göre yıpranma payı alırlar. Peki bu süreler nedir, nasıl değerlendirilir, memurun derece ve kademesini etkiler mi? Fiili hizmet süresi zammı, memurun yapmakta olduğu göreve göre uygulanmaktadır. Fiili hizmet süresi zammının uygulanmasının yasal dayanakları 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunun Madde 32 hükmünde bulunurken, bugün için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 40 hükmünde yer almaktatdır. FHSZ’nın gayesi, Devlet memurunun yapmış olduğu mesleki görevi şayet tehlikeli, bünyesel ve ruhen memuru olumsuz etkileyecek bir meslek grubu ise bu memurun emeklilik için gerekli olan hizmet yılını daha erken tamamlanması içindir. Bir nevi yapılan işin güçlüğüne göre değerlendirilen emeklilik kolaylığıdır.
Emeklilik için yaş şartının da getirilmesiyle birlikte fiili hizmet süresi zammı memurun emeklilik yaş grubundan da indirilmek suretiyle emeklilik yaş şartını daha da geriye çekmektedir. FHSZ, emeklilik açısından en çok avantaj sağlayan grup 2008 yılı Ekim ayı başından önce fiili hizmet süresi zammına hak kazananlardır.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olanlar,

8 Eylül 1999 tarihinden önce görevleri bulunanlar emeklilik yaş gruplarından ne kadar fiili hizmet süresi zamları var ise o süre kadar yaş gruplarından indirilme sağlandığından emeklilik şartlarını daha erken sağlamaktadırlar.

8 Eylül 1999 tarihinden önce görevleri olmayan,  bunlar için emeklilik yaş gruplarından ne kadar fiili hizmet süresi zamları olursa olsun, yaş gruplarından kısıtlı olarak indirilmektedir. Azami 3 yılı geçmemek üzere yarısı yaş gruplarından indirim yapılmaktadır.

5510 sayılı Kanuna göre: 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa memur olanlar ile ilk defa fiili hizmet süresi zammına müstehak olanlar için yararlanma şartları biraz daha farklıdır. Emeklilik yaşından düşülebilmesi için fiili hizmet süresi zammına müstehak görevlerde en az meslek grubuna göre 8 veya 10 yıl çalışmaları gerekiyor. Yaş gruplarından da azami 3 yılı geçmemek üzere yarısı yaş gruplarından indiriliyor. Bu süreler tamamlanmasa da hizmetlere eklenir, ancak yaş gruplarının indirilmesinde bir faydası olmaz. Fiili hizmet süresi zamları emeklilik için gereken hizmet sürelerine ekleniyor, emekli aylık ve emekli ikramiye tutarlarına katkı sağlıyor.,

Yaşar Bey yukarıda da bahsettiğimiz açıklama doğrultusunda ilk işe giriş tarihiniz itibariyle 25 yıl 53 yaş 5600 güne tabisiniz. Öte yandan 720 gün FHSZ’nız olması dolayısıyla 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükmüne göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce göreve başladığınız için tarafınıza verilen 720 günlük FHSZ süresi yaşınızdan düşülecektir. Bu durumda yaş şartınız 51’e çekilmiş olacaktır. 

İyi Günler

Etiketler: » » » » » » »
915 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ