logo

EMEKLİLİKTE YÜKSEK MAAŞIN FORMULÜ

EMEKLİLİKTE YÜKSEK MAAŞIN FORMULÜ

Emekliliğin de püf noktası olur mu diyebilir çoğu kimse ama nasıl her işin bir püf noktası varsa emekliliğin de elbette bir püf noktası var. Çoğu kişi şu an için emekliliğini bırakın düşünmeyi hayal bile edemiyor. Ancak yıllar hızlıca geçiyor ve kişi keşke diyor. İşte biz de bu yazımızda ‘keşke’ dememek için emekliliğin püf noktasını karınca kararınca anlatmaya çalışacağız.

Son 3,5 Yıl Kuralı

30.04.2008 tarihinden önce işe girişi bulunan sigortalıların Emeklilik hesaplamasında emeklilik tarihinden geriye doğru prim ödenerek geçen son 7 yıllık (2520 gün) hizmet süresi esas alınıyor. Son 7 yıl kuralı sadece SSK’lı (4/a) çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendiriyor. Sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa o statü şartlarıyla emekli olunuyor. Dolayısıyla emeklilik planlamasında öncelikle hangi statüden emekli olunmasının kişiye parasal anlamda ve erken emeklilik anlamında cazip geldiğinin araştırılması ve hesaplamaların buna göre yapılması gerekiyor. SSK bu anlamda hem yaş hem de maaş yönünden Bağkur’ a göre daha avantajlıdır.

Ne Kadar Ücret Bildirilmeli

Emekli olduğunda yüksek maaş almak herkesin hayali olsa gerek. Yüksek maaş almanın püf noktası ise SGK’ya yüksek kazanç bildirmekten geçiyor. Herkesin dilinde dolaştığı gibi asgari ücret ve hemen üzeri gibi rakamlarla primleri ödenen kişilerin emekli aylıkları çalıştıkça düşüyor. Bu nispeten doğru ancak yüksek maaş için işin püf noktası prim tutarının ilgili yılın brüt ücretinin ortalama 3 katı tutarında bildirilmesi (2020 yılı için 8829 TL) halinde çalışılan her yıl için emekli maaşı 50 ila 100 TL arasında artıyor. Ancak yine de imkânınız var ve SSK’ dan emekli olacaksanız son 3,5 yıl (1260 gün) sigorta priminizi tavan ücretten bildirmeniz faydanıza olacaktır.

Prim Günü Dolanlar Nasıl Bildirim Yapmalı

Emeklilik şartı için prim gününü tamamlayan sigortalıların çalışmaya devam etmeleri gerekiyorsa ve iş yerleri puantaj usulü ile çalışmaya uygun ise 30 gün 8829 TL üzerinden değil de sadece 10 gün sigorta prim günü bildirilip ücretinin de 2943 TL bildirilmesi yeterli olacaktır. İşin püf noktası asgari ücretin 3 katı tutarında bildirdiğiniz takdirde maaşınızı düşmeye karşı korumaya almış oluyorsunuz. Tavandan bildirdiğiniz de ise çalışılan her yıl için 50 ila 100 TL arasında maaş kazancınız olmuş oluyor. Herkes bütçesine ve imkanına göre planlamasını bu şekilde yapması faydasına olacaktır.  

Bir Tıkla Yüzde 5 Yüksek Maaş

Son olarak tüm şartları sağladınız ve emekli olmak için SGK’ ya emeklilik dilekçesi vermeye gittiniz. İşte bu emeklilik dilekçesini verirken Tahsis Formunu özenli doldurun. Dilekçenizde bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ekleyin. Eğer matbu dilekçelerde bu kısım yok ise elle dilekçenin altına siz yazın. Bu maaşınızı yüzde 5 artıracaktır.

Etiketler: » » » » » »
916 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ