logo

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI

SORU: Bağ-kur başlangıç tarihim 04.10.2000. 1992/1993 yıllarında 15 ay askerlik yaptım ve bu süreyi borçlanırsam sigorta başlangıç tarihim geriye gider mi ve ne kadar ödeme yapmam gerekir ?

Merhaba Murad Bey, 
Bir kişinin emekli olabilmesi için üç şarta ihtiyaç vardır. Bu şartlardan ilki sigortalılık süresidir. Sigortalılık süresi ilk kez çalışılmaya başlanan tarihte işlemeye başlar ve kişi çalışmaya devam etse de, etmese de devam eder.İkinci şart ise prim ödeme gün sayısıdır. Prim ödeme gün sayısı ise kişinin çalıştığı, adına prim ödenen günleri ifade eder. Kişi çalışmaz veya borçlanma yapmaz ise prim ödeme gün sayısı artmaz. Üçüncü şart ise yaş şartıdır. Kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarihe göre belirlenen bu üç koşulu birlikte sağladığında, emeklilik hakkı kazanması söz konusu olur. Bu anlamda sigorta girişi emeklilik kriterleri için çok önemlidir.

Tüm bu bilgiler ışığında erkek sigortalılar için bir fırsat olan, er veya erbaş olarak silah altında geçirdikleri süreleri borçlanabilirler.

Askerlik borçlanması, borçlanılabilecek sürelere ilişkin primlerin SGK’ya ödenmesi ile yapılır. Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalı, SGK’ya askerliğini yaptığını gösterir belgelerle birlikte başvurur ve yalnızca bu sürelerin primlerini ödeyerek borçlanma yapar.

Askerlik borçlanması yapacak kişi borçlanacağı sürelere ilişkin prim tutarlarını kendisi belirler ve kendi cebinden öder.Fakat borçlanma hesabında günlük asgari ücret esas alınarak bu tutar üzerinden prim hesaplaması yapılır.   2020 yılı için askerlik borçlanması yapacak bir kişinin borçlanacağı her bir gün için ödemesi gereken en düşük tutar 31,39 TL’dir 

İlk kez sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik borçlanması olan kişilerde bu borçlanma yalnızca prim ödeme gün sayısını artırırken  emeklilik tarihini öne çekmez.

Fakat çalışmaya başlamadan önce askere giden bir sigortalı askerlik borçlanması yaparsa, ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlanma süresi kadar geriye gider.  Bu doğrultuda Murad Bey askerlik borçlanması yaparak sigortalı süresini geri çekebilirsiniz iyi günler.

Etiketler: » »
758 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER