logo

GSS KAÇ AY ÖDENMEZSE SAĞLIKTAN YARARLANILAMAZ ???

GSS KAÇ AY ÖDENMEZSE SAĞLIKTAN YARARLANILAMAZ ???

Ülkemizde GSS uygulaması vardır ve bazı istisnalar hariç herkes genel sağlık sigortalı kabul edilmektedir. Herhangi bir geliri olmayan ve çalışmayan kişiler de sisteme zorunlu olarak girmekte ve her ay hanelerine GSS prim borcu yazılmaktadır. 2019 yılı için bu rakam aylık 76,75 TL’dir:

SONUÇ

GSS prim borcu olanlar, bu borçları 60 güne kadar ise sağlıktan yararlanabilir. Ancak ödenmeyen prim borcu 60 günü yani 2 ayı geçtiği anda, kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün olmaz.

Böyle bir durumda olan vatandaş, hastaneye başvurmadan önce prim borcunu internet üzerinden öderse, genellikle 2-3 saat içinde sağlıktan yararlanması tekrar aktif hale gelmektedir.

Ancak ödenmeyen prim borcu 2 ayın altına inmeden, sağlıktan yararlanmak ne vatandaş ne de bakmakla yükümlü olduğu kişiler için mümkün olmayacaktır.

Ancak 18 yaş altı çocuklar, babanın ya da annenin prim durumuna bakılmaksızın, her zaman sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

ÖNEMLİ NOT:  29 Mart 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 859 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince; prim borcu bulunan Bağkurlular ile GSS prim borcu olanlar, 31/12/2019 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Etiketler: » » » » » » »
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ