logo

İŞ GÖREMEZLİK GELİR ALAN KİŞİ ÇALIŞIRSA MAAŞI KESİLİR Mİ

İŞ GÖREMEZLİK GELİR ALAN KİŞİ ÇALIŞIRSA MAAŞI KESİLİR Mİ

Soru: Sürekli İş Göremezlik Geliri alan kişi çalışmaya başlarsa maaşı kesilir mi?

Kısa Cevap: Kesilmez Sürekli iş göremezlik geliri, Kısa vadeli Sigorta kolları kapsamında meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalıya bağlanacak maaşa denir ve 5510 sk. 19. maddesinde düzenlenmiştir.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ KISA VADELİ SİGORTA KOLLARI KAPSAMINDA ÖDENEN BİR MAAŞ OLUP, KİŞİNİN TÜM SİGORTA KOLLARINA TABİ OLARAK FARKLI BİR SİGORTA KOLU OLAN UZUN VADELİ SİGORTA KOLLARI KAPSAMINDA ÇALIŞMASI MAAŞININ KESİLMESİNE MANİ DEĞİLDİR. SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMASINDAN DOLAYI EMEKLİLİK ŞARTLARINI SAĞLAMASI HALİNDE DE EMEKLİ OLABİLİR. EMEKLİ OLDUĞUNDA DA HER İKİ MAAŞI ALMAYA DEVAM EDEBİLİR.

Malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları ve vazife malullüğü ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından hak kazanılan aylık ve gelirler birleşirse, sigortalıya veya hak sahibine bu aylık veya gelirlerden yüksek olanın tamamı, az olanın yarısı, eşitliği halinde ise iş kazası ve meslek hastalığından bağlanan gelirin tümü, malullük, vazife malullüğü, yaşlılık veya ölüm aylığının yarısı bağlanacaktır” hükmü bulunmaktadır. İlgili hüküm gereği her iki aylık tutarı oranları nispetinde ödenmeye devam edecektir.

hashtag#gelir hashtag#maaş hashtag#aylık hashtag#sigortalı hashtag#SGK

Etiketler: » » » » » » » »
697 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İŞ GÖREMEZLİK GELİR ALAN KİŞİ ÇALIŞIRSA MAAŞI KESİLİR Mİ” için 5 Yorum

  1. Züleyha Bakacak : diyor ki:

    Merhabalar, 25.03.2020 tarihinde işyerimiz corona virüs sebebiyle işyerinden bende dahil olmak üzere 95 kişiyi izine çıkardı. E devletten baktığımda fesih tarihi 25.03.2020 KÇÖ yazıyor. O gün bugündür yatacak param diye beklerken en sonunda işkur a gittim ve benim 448 günüm olduğunu söyledi, 2 gün ile kaçırdığımı belirtti. Ancak bundan sonra günlük 39 lira olan yardımdan faydalanabileceğimi, onuda işyerimiz başvuru yapması gerektiğini (3gün içinde) söylediler. Bir de 2018 yılı ndan kalma 14 günlük işsizlik param kalmış 774 lira onu yatırmışlar.Kısa çalışma ödeneği neden yararlanamadığımı bana bildirilmesi gerekiyormuydu, olması gereken bu mudur? 2 aydır KÇÖ faydalanamadım. Diğer yardımada haberim olmadığı için başvuru yapamadım. Geriye dönük bir şey ler yapılabilir mi acaba? Lütfen bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar..

    • Merhaba Züleyha Hanım,
      Bir kişinin Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilmesi için son 3 yılda 450 gün hizmetinin bulunması ve bununda son 60 gününün kesintisiz olması gerekmektedir. Sizin durumunuzda belirttiğiniz üzere 448 gün hizmetiniz bulunduğundan 2 günü ile Kısa Çalışma Ödeneğini kaçırmaktasınız.
      Diğer sormuş olduğunuz konu ise Ücretsiz İzin Desteğidir. Ücretsiz İzin desteği Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanması mümkün olmayan kişileri için getirilmiş bir durumdur. Ücretsiz İzin Desteği 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle günlük 39,24 TL olarak uygulanacaktır. Ancak Ücretsiz İzin desteğinden yararlanmak için bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3’üne kadar işverenler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konu da işçilerin herhangi bir bildirim yapmasına gerek yoktur. Sizin durumunuzda Nisan ayı ücretsiz izin desteği için 3 Mayıs a kadar SGK’ya bildirim yapılması gerekiyordu. Söz konusu bildirim yapılmadığını belirtmektesiniz. Ancak Mayıs ayı için ise Haziran ayının 3 üne kadar bildiriminizin yapılması durumunda Ücretsiz İzin Desteğinden yararlanabilecek ve günlük 39,24 TL den aylık 1777 TL alabileceksiniz. İyi günler. SGKMÜŞAVİRLİĞİ

  2. Sezayir Arkat : diyor ki:

    23/01/2018 de İş kazası geçirdim 2 aydır 409tl maaş bağlandı bu nasıl hesaplanıyor az değilmi bilgi verirmisiniz

    • Merhaba Sezayir Bey, Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda,
      Sürekli iş göremezlik ödeneği hesaplama işlemi, alınacak iş göremezlik raporunun durumuna göre belirlenmektedir. Bahsedilen raporun, kişilere belirli oranlarda verilmesi gerekir. Raporda belirlenen oran, işçinin alacağı sürekli iş göremezlik gelirinin miktarını etkiler.
      Ve hesaplama işlemi, işçinin maaşı üzerinden hesaplanacak günlük kazanca göre de belirlenmektedir. Günlük kazancın belirli oranlarda hesaplama işlemi içerisine katılması ile elde edilecek maaş tutarı olarak işçiye yansıtılır.
      Sürekli iş göremez gelirinde hesaplamaya katılan kriterler alınacak raporda beyan edilen iş göremezlik durumunun tam mı kısmi mi olduğudur. Alınacak rapor ile işçinin çalışma hayatı tamamen sonlandıysa bu durumda işçi, tam zamanlı sürekli iş göremezlik geliri almalıdır.Eğer rapor, kısmi zamanlı sürekli iş göremezlik şeklinde verilmişse, bu durumda işçinin halen çalışması söz konusu olacaktır.
      Sürekli iş göremezlik geliri sigortalının;
      – Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21,
      – Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD,
      formüllerine göre hesaplanacaktır.
      Sigortalının başkasının bakımına muhtaç olması durumunda % 70 olan gelir bağlama oranı % 100 olarak dikkate alınacak ve Gelir = GK x 30 x SİD formülüne göre hesaplanacaktır.
      İyi günler.

    • Merhaba Sezayir Bey,
      Sürekli iş göremezlik geliri, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve engellilik nedeniyle kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları tarafından verilen raporlara istinaden Kurum sağlık kurulunca meslekte kazanma gücü en az %10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalıya bağlanmaktadır.

      SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ NASIL HESAPLANIR?
      Sürekli iş göremezlik geliri sigortalının;
      -Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 ,
      -Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) formüllerine göre hesaplanmaktadır.
      iyi günler