logo

İŞVEREN SİGORTAMI BİLDİRİYOR ANCAK PRİM BORÇLARINI ÖDEMEMİŞ. BU DURUM EMEKLİLİĞİME ENGEL TEŞKİL EDER Mİ

İŞVEREN SİGORTAMI BİLDİRİYOR ANCAK PRİM BORÇLARINI ÖDEMEMİŞ. BU DURUM EMEKLİLİĞİME ENGEL TEŞKİL EDER Mİ

SORU: Sayın ilgili, çalışmakta olduğum şirket tarafıma ait sigortalılık sürelerini SGK’ya beyan etmekte olduğunu, ama sigorta primlerimi uzun zamandır tarafıma ödüyoruz deyip SGK’ya ödemediği duyumlarını aldım. E-devletten baktım, çalıştığım süre için SGK’ya bildirim var ama primleri ödemiyorlarmış (şirket muhasebesinden öğrendim). Bu olayları öğrenmem üzerine, ödemediği primlerim için, şimdide mali yapılandırma yaptırdıklarını söylemekteler, ama yapılandırma taksitlerini ödemediklerini de duymaktayım. 2 ay sonra emekli olmam gerek. Beyan edilmiş olan ama ödenmeyen bu primler sebepli emekli olmama engel çıkar mı. Engel çıkmasa bile emekli aylığım bundan dolayı düşürülür mü. Ne yapmalıyım. METE YAZICIOĞLU

Merhaba Mete Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda
Sigorta primleri ödenmeyen sigortalılar ilişkin 5510 sayılı Kanunun 88. Maddesi düzenleme yapmıştır. Sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlarını ödenmesi ve bildirilmesi işverenlerin sorumluluğundadır.

İlgili  Kanun sigorta primlerinin SGK’ya  ödemesi bakımdan işvereni yükümlü kılmıştır. Yani primleri ödenmeyen sigortalılar için sorumluluk tamamen işverene aittir. Sigortalıların primlerinin ödenmesinde bir sorumluluğu yoktur. Süresi içinde ödenmeyen sigorta prim alacaklarının tahsilinde SGK Amme Alacaklarının Tahsil Usûlü Hakkında Kanunu (51 inci, 102 nci ve 106 ncı maddeleri hariç) uygulayarak icra takibi yapar.

Kurumun alacağı olan sigorta primleri haklı bir sebep olmaksızın bu kanunda belirtilen sürelerde ödenmezse şirketlerde şirket yönetim kurulu üyeleri, şirket üst düzeydeki yöneticileri, şirket yetkilileri ve şirket kanuni temsilcileri SGK’ya karşı işverenleri ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutar.

4/a (SSK) kapsamında çalışanların sigorta primlerinin ödenmemesi emekli olma durumunu etkilemez. 4/a (SSK) kapsamında çalışanların sigorta günlerinin işlemesi için SGK’ya sigortalı olarak bildirilmesi yeterlidir.

İyi günler.

691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ