logo

Kısa Çalışma Ödeneğinden 2 Günle Faydalanamadım. Ne Yapmalıyım ??

Kısa Çalışma Ödeneğinden 2 Günle Faydalanamadım. Ne Yapmalıyım ??

SORU: Merhabalar, 25.03.2020 tarihinde iş yerimiz corona virüs sebebiyle iş yerinden bende dahil olmak üzere 95 kişiyi izine çıkardı. E devletten baktığımda fesih tarihi 25.03.2020 KÇÖ yazıyor. O gün bugündür yatacak param diye beklerken en sonunda işkur a gittim ve benim 448 günüm olduğunu söyledi, 2 gün ile kaçırdığımı belirtti. Ancak bundan sonra günlük 39 lira olan yardımdan faydalanabileceğimi, onuda iş yerimiz başvuru yapması gerektiğini (3gün içinde) söylediler. Bir de 2018 yılından kalma 14 günlük işsizlik param kalmış 774 lira onu yatırmışlar.Kısa çalışma ödeneği neden yararlanamadığımı bana bildirilmesi gerekiyor muydu, olması gereken bu mudur? 2 aydır KÇÖ faydalanamadım. Diğer yardıma da haberim olmadığı için başvuru yapamadım. Geriye dönük bir şeyler yapılabilir mi acaba? Lütfen bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar..

Merhaba Züleyha Hanım,
Bir kişinin Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilmesi için son 3 yılda 450 gün hizmetinin bulunması ve bununda son 60 gününün kesintisiz olması gerekmektedir. Sizin durumunuzda belirttiğiniz üzere 448 gün hizmetiniz bulunduğundan 2 günü ile Kısa Çalışma Ödeneğini kaçırmaktasınız.
Diğer sormuş olduğunuz konu ise Ücretsiz İzin Desteğidir. Ücretsiz İzin desteği Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanması mümkün olmayan kişileri için getirilmiş bir durumdur. Ücretsiz İzin Desteği 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle günlük 39,24 TL olarak uygulanacaktır. Ancak Ücretsiz İzin desteğinden yararlanmak için bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3’üne kadar işverenler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konu da işçilerin herhangi bir bildirim yapmasına gerek yoktur. Sizin durumunuzda Nisan ayı ücretsiz izin desteği için 3 Mayıs a kadar SGK’ya bildirim yapılması gerekiyordu. Söz konusu bildirim yapılmadığını belirtmektesiniz. Ancak Mayıs ayı için ise Haziran ayının 3 üne kadar bildiriminizin yapılması durumunda Ücretsiz İzin Desteğinden yararlanabilecek ve günlük 39,24 TL den aylık 1777 TL alabileceksiniz. İyi günler.

sgkmusavirligi.com

Etiketler: » » »
881 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ