logo

Memur 4/a SSK kapsamında Çalışırsa Aylığından Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Kesilir Mi?

Memur 4/a SSK kapsamında Çalışırsa Aylığından Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Kesilir Mi?

SORU: Emekli sandığından emekliyim. 2018 de sigortalı olarak bir şirkette çalışmaya başladım. SGDP olarak girişim yapılmamış ama maaşım da kesilmedi. Bunun düzeltilmesi konusunda izleyeceğim yol nedir?

Merhaba: Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, emekli olan devlet memurları hizmet akdine tabi olarak 4/a eski adıyla ssk kapsamında çalışmaya başlarsa aylıkları kesilmez. Burada dikkat edilmesi gereken husus Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışmaktır. Bir iş yerinde 4/a sigortasına tabi yani ssk’lı olarak sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanların emekli aylıklarından herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu kişilerin Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintileri işverenleri tarafından ödenir. 4/a kapsamında “Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi çalışanlar” yerine “Tüm sigorta kollarına tabi çalışanlar” olarak bildirilenlerin aylıklarının kesileceğini özellikle belirtmek gerekir. Bu doğrultuda sizin işvereniniz düzelte için SGK’ya 2 numaralı bildirge olan sgdp bildirgesi düzenleyip normal bildirgeleri iptal-ek bildirge düzenleyip sgk ya düzenleyerek vermesi gerekmektedir. İyi günler

Etiketler: »
410 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Memur 4/a SSK kapsamında Çalışırsa Aylığından Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Kesilir Mi?” için 2 Yorum

  1. Cuma : diyor ki:

    2013 yilinda emekli oldu ama suan calisiyor 18.03.2020 tarihinde calistigi kurumun muhasebe personeli yanlislikla emekli sigortasi degilde normal calisan sigortasi baslatmis ve emekli ayligi kesildi 22.04.2020 emekli ayligini ve bayram ikramiyesini alamadim. Tekrar duzeltme yapılınca hak kaybi olan ikramiyeyi ve alamadigi ayligi onumuzdeki ay alabilirmiyim kolay gelsin.

    • Merhaba Cuma Bey.Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda işyerinizin yapmış olduğu hata yüzünden madur olduğunuz anlaşılmaktadır.Bayram ikramiyesi, emeklilere ödenen emekli veya yaşlılık veya hak sahipliği aylıkları ile kıdem tazminatı veya emekli ikramiyesi dışında ve sosyal devlet ilkesi çerçevesinde ödenen bir ödeme şeklidir. Bu ödeme 5510 sayılı Kanun Ek Madde 18 hükmü gereği yapılmaktadır.
      Bu maddede 7226 sayılı Kanunla 25/03/2020 tarihinde yapılan değişiklik öncesinde, bayram ikramiyesinin ödenmesi için ödemenin yapılacağı tarihte mutlaka gelir ve aylık alma şartı bulunuyordu.Ancak, bu kanunla yapılan önemli değişiklik sonrasında, ödemenin yapılacağı tarihte değil de bayramın bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartı getirilmiştir.
      Bu şu demektir; Bayramın olacağı tarihlerde mutlaka gelir ve aylık alma şartı aranmayacak, bayramın bulunduğu ayda, yani bayramın olduğu günlerde değil de bayramın olduğu aylarda gelir ve aylık alanlara bayram ikramiyesi ödenecektir. Eğer ilgili bayram ayı içerisinde düzeltme yapılmış olup gelir/aylığınız bağlanmış olsa idi bayram ikramiyesini alabildiniz.
      İyi günler.