logo

SGK Müşavirine Sorun

SGK Müşavirine Sorun

İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı İle İlgili Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor.. Lütfen Yorum Yazınız…

6960 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SGK Müşavirine Sorun” için 172 Yorum

 1. hayati : diyor ki:

  19.10.1963 tarih doğumluyum.
  08.04.1996 tarihli SGK (4A ) girişliyim. 510 gün 4A ve 3661 gün 4B (Bağ-Kur) prim gün sayısına sahibim. Borçlanabileceğim askerlik prim gün sayısı : 600 gün.(Askerlik yapılma tarihleri 18.07.1983/18.03.1985).
  Mevcut şartlar 4A veya 4B’den emekli olma şartlarım nelerdir ?
  Ne kadar süre daha prim ödemem gerekiyor?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. hayati : diyor ki:

  19.10.1963 tarih doğumluyum. 08.04.1996 tarihli SGK (4A ) girişliyim. 510 gün 4A ve 3661 gün 4B (Bağkur) prim gün sayısına sahibim. Borçlanabileceğim askerlik prim gün sayısı : 600 gün.(Askerlik yapılma tarihleri 18.07.1983/18.03.1985). 3600 prim gün sayısını doldurduğum tarih : 01.11.2019.
  Mevcut şartlar altında emekli olma şartların nelerdir ? Bu durumda dışardan isteğe bağlı prim ödemem gerekir mi? Yoksa mevcut prim gün sayısı ile yaşı mı beklemek gereki ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Erbey cem : diyor ki:

  Merhabalar,kalp krizi sonucu 2 stend takıldı.3 damarimda hala % 50 tikaniklik var,Boyun fığım var,Vertigom denge kaybim var,ileri derece reflüm var,nefes darlığım var,görne bozukluğum astigmatım var,Boyun fıtığım var erken veya malülen emekli olmak istiyorum.bu rahatsiz liklar % kaç oran getirir ve emekli olabilirmiyim.7650 gün prim ödemem var.

  • Merhaba Erbey Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda
   Maluliyet Başvuru Koşulları En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartlarına haiz olmanız gerekir.
   Maluliyete Esas Teşkil Edecek Rapor Nasıl ve Nerede Hazırlanır:
   Sosyal Güvenlik il/merkez müdürlüğü tarafından size verilen sevk yazısında belirtilen, Devlet üniversite hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Askeri Hastaneler sağlık raporu düzenleyebilir. Bu nitelikteki hastanelerin bulunmaması halinde Devlet Hastaneleri de sağlık raporu düzenleyebilir.
   Maluliyet Kararı Veren Birim:
   Sevkiniz sonucu hakkınızda düzenlenen sağlık kurulu raporları ve diğer belgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl/merkez müdürlüğünce bir dosya şeklinde görüşülmek üzere ilgili Kurum Sağlık Kuruluna gönderilir. Kurum Sağlık Kurulunca Maluliyet Kabul edilebilir. Red edilebilir veya Ara Karar verilebilir.Çalışma Gücünün %60 ını kaybettiğinize dair karar almanız durumunda emekli olabilirsiniz.
   Ayrıca Çalışma Gücü Kaybı %60 ‘In Altında, Ancak % 40 Ve Üzerinde Özürlü oranı çıkarsa:
   Özür Oranı, % 50 ilâ % 59 arasında ise, en az 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4320 gün,
   Özür Oranı % 40 ilâ % 49 arasında ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4680 gün,
   Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanabilirsiniz.
   Özürlü Raporu’na Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranı % 60’dan Fazla Olduğu Halde, Malulen Emekli Olamassanız:
   Özürlü sağlık kurulu raporlarında kullanılan ölçüt ve sınıflandırmalar farklıdır. Özürlü Raporlarında Tüm Hastalıklar birleştirilerek (Balthazard formülü) Tüm Vücüt Fonksiyon Kaybı Oranı belirlenir. Malulen emekli olmak isteyen sigortalılar için Çalışma Gücü Ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği uygulanır. Sözkonusu Yönetmelik ekinde belirtilen hastalıklardan birden fazlası mevcut ise, değerlendirmede en ağır olan hastalık dikkate alınır. Hastalıklar birleştirilmez.
   Peki Vergi İndiriminden Yararlanmak İçin Ne Yapılmalısınız?
   Özür oranınızı bildirir raporunuz ile ilinizde bulunan defterdarlık yada vergi dairesine başvuruda bulunmalısınız.
   İyi Günler.

 4. Hakan caner : diyor ki:

  Merhaba,sosyal yardımdan 1000 tl para verildi , bu durumda kısa çalışma ödeneği alacam ,bir sorun olurmu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  • Merhaba Hakan Bey,
   Kısa Çalışma Uygulaması Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.
   İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin; İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,
   gerekmektedir.

   Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.
   Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamında Fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsili
   İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden, işçinin kusurundan kaynaklanan fazla ödemeler ise yasal faizi ile birlikte işçiden tahsil edilir.
   Bu durummda almış olduğunuz sosyal yardımın alacağınız kısa çalışma ödeneği için sorun oluşturmamaktadır.İyi günler.

 5. Enes : diyor ki:

  Merhaba kamuda memurum emekli sandığından mi emekli,olmak yoksa SSK dan mi emekli olmak daha avantajlidir.memurluktan kadrolu kamu işçiliğine geçmek mumkunmudur

  • Merhaba Enes Bey,
   Söz konusu kadrolardan emekli olma koşullarında işçi ve memur kadroları kıyaslamasında farklı etkenler bulunmaktadır. Net bir şey söylemem kısıtlı bilgilerle doğru olmamaktadır.Öte yandan iş güvencesi de hiçbir zaman memurların iş güvencesi kadar olamaz.Ayrıca Memurluktan doğrudan işçi kadrosuna geçiş söz konusu olamamaktadır. İlgili çalıştığınız kurumda ya da başka bir kurumda işçi kadrosu açılıp oraya girmeyi hak kazanarak memurluktan istifa ederek geçebilirsiniz. İyi günler.

 6. Fatma : diyor ki:

  Stajyer sigortam var toplam toplam prime esas değeri 17.750 tl parayı cekebilirmiyim

  • Merhaba Fatma Hanım, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda adınıza ödenen toplam sigorta primlerin tamamını geri alma imkanınız Kanunen mevcut olmayıp adınıza ödenen roplam primlerden sadece uzun vadeli sigorta prim tutarına denk gelen tutar kadarını geri alabilirsiniz.
   İyi günler

 7. abdullah : diyor ki:

  slm hüseyin bey benim sorum bir işci hafta içi patron da 1 gün izin alırsa o hafta sonu ücretnini patron kese bilirmi yani 1 güne 2 gün kesme hakkı varmı teşekkürler

  • Merhaba Abdullah Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda hafta içi aldığınız yıllık izininizden (ücretli izniniz) de İş Kanuna göre kesemez, ayrıca hafta sonu izninizde de ücretleriniz kesilmez , ücretiniz ancak ücretsiz izin almanız doğrultusunda kesilebilir. İyi günler

  • Ahmet : diyor ki:

   Selamaleyküm hüseyin bey ben 5 yıldır bi özelşirkette çalışıorm ve bizim ihale dönemimiz geldi hatta şuan ocak ayının 5 i halen bi yeniden yapılan bi sözleşme yok ihale alındı alınmadı gibi bi sonuç yok herkes bi beklentide şimdi sorum şu işten çıkarılacaklar var diorlar şimdi beni işten çıkardığı takdirde bana hangi BRÜT den ödeme yapacak şirket veya bu dönemde işverene verilen bi vakit varmı ilk 3 ay içinde çıkarabilir eski asgari den ödeme yapar dye duyumlar alıorz doğrumu teşekkürler

   • Merhaba Ahmet Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda işten çıkarılmanız durumunda tazminat olarak size en son adınıza düzenlenen brüt ücret üzerinden hesaplama yapılarak ödeme yapılacaktır. İyi günler

 8. MAHMUT : diyor ki:

  Doğum Tarihi:02.01.1971
  SSK başlangıç:09.10.1995
  2008′ e kadar 3480 gün yıpranmam var.
  Ne zaman emekli olabilirim?

  • Merhaba Mahmut Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, 25 yıl 55 yaş 5750 gün emeklilik koşullarına tabisiniz, bu koşulları yerine getirdiğinizde emekli olabilirsiniz. İyi günler

 9. MUSTAFA KAFALI : diyor ki:

  Merhaba hayırlı günler sayın hocam; iş yerinde 2 ayı geçkindir maaşımı alamıyorum şu an işten ayrılmayı düşünüyorum patrona da söyledim bu ay sonunda işten ayrılıyorum kendini hazırla. maaşımı elden teslim alıyorum.ve 6 senedir çalışıyorum Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  03.06.2013 tarihinden bu yana çalışıyorumdur.

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, işverence zamanında ücretlerinizin gününde ödenmemesi dolayısıyla İş Kanuna göre işçinin haklı fesih nedeniyle işten ayrılabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gerek usul vardır. Eğer usulü takip etmez iseniz tazminatı hak edemez istifa etmiş gibi değerlendirilirsiniz. Ücretlerinizin gününde ödenmemesi nedeniyle noter aracılığıyla iş akdinizi sonlandırabilirsiniz.
   İyi günler

 10. MUSTAFA KAFALI : diyor ki:

  Merhaba iş yerinde 2 ayı geçkindir maaşımı alamıyorum şu an işten ayrılmayı düşünüyorum patrona da söyledim bu ay sonunda işten ayrılıyorum kendini hazırla. maaşımı elden alıyorum Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  03.06.2013 tarihinden bu yana çalışıyorumdur.

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Kural olarak işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik hakkının elde edilmesi, sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı alınabilmektedir. Yasal düzenleme gereği; Kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir. Bu haktan yararlanılabilmesi için; iş sözleşmesinin evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak feshi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin evlilik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
   İyi günler.

 11. AYNUR ÜLGEN : diyor ki:

  Merhaba;
  08/11/2018 tarihinde emeklilik dilekçemi gönderdim, 20/01/2019 tarihinde sgk dan bilgi mektubu geldi. Sgk şubesine gittim 2007 yılından isteğe bağlı bağkur taksidimin haziran ayı ödenmemiş fakat sistem hizmeti iptal etmemiş borç göründüğünden 2017 yılında yapılandırma kapsamında ödemiştik. Ancak isteğe bağlı bağkur olduğundan yapılandırma olmuyormuş. 30 GÜNLÜK HİZMETİMİ İPTAL EDİCEKLERİNİ BİLDİRDİLER. doğum borçlanamsından kalan 60 gün borçlanma hakkım vardı buradan 30 gün yatırıp tekrar emeklilik müracatımı yapacakmışım. Aralık,Ocak, Şubat birikmiş lerim hepsi yanıyor bugün den yeni başlıyacak .Kurumun sistem hatasının cezasını ben çekicem. Bu konuyla ilgili başka bir yol varmıdır. hakkım yanmadan hukuk yolu veya başka yollardan hakkımı arayabilirmiyim. Aydınlatırsanız sevinirim, teşekkürler.

  • Merhaba Aynur Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, eğer elinizde borcunuzu ödedeiğinize dair makbuz vb. belge mevcutsa sgk ya itiraz dilekçesi yazınız gelen sonuca göre durumu mahkemeye taşıyınız.
   İyi günler

 12. abduraman : diyor ki:

  2004 yılında işe başlayan memur 15 yılı doldururunca istifa etse 61 yaşında kısmi emkli olabilir mi.yani hiçbir sgk ödemesi yapmadan yaştan emekli olabilirmi. teşekkürler

  • Merhaba Abdurrahman Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda 5400 günü doldurup yani 15 yıl hizmetiniz bulunduğunda ve 61 yaşını tamamladıysanız herhangi bir ödeme yapmadan kısmi emekli olabilirsiniz.
   İyi günler

 13. Mehmet : diyor ki:

  Eğitim araştırma hastanesi teknik servis bölümünde elektrik teknisyeni olarak çalışmaktayım 4d kadrosuna bu şekilde geçişimiz yapıldı.fakat sorunumla yaşadığım tartışma nedeniyle beni inşaat bölümüne verdiler.inşaat aşanıyla ilgili hiçbir tecrübe ve belgem yok ayrıca temizlikte çalıştıeılmaklada tehdit ediyorlar.böyle birşey yapmaları mümkünmü ne gibi haklarım var teşekkürler

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, iş sözleşmeniz ve iş tanımız işe başlarken tanımlandığı için ve söz konusu işlerinizde iş kanuna tabi olduğunuz için iş koşullarınızda esaslı değişiklik tarafınıza yazıyla bildirilmeli sizin tarafından da kabul edilmesi durumunda değişiklik yapılabilir, eğer kabul etmez iseniz değişiklik yapılamaz kabul ve ret işlemleri yazı ve noter vasıtasıyla yapınız.
   iyi günler

 14. 1991 //1994 yılları arasında vergi kaydım var Bagkur girişimi 01/06 /2002 yılında yaptım .o tarihten beri primleri ödedim. 1991ile1994 yıllarındaki vergi kaydımla Bagkur Girişimi borçlanıp erken emeklilik için başvurumu Keçiören sgk kabul etmiyor. Mahkeme kararı istiyorlar. 08/08/2001 ile02/08/2003 boşluk dönem içinde ilk başvuru yaptım. kazanılmış örnek davalarda var. Yinede benimde dava açmam isteniyor. Daha kolay yolu yokmudur…

  • Merhaba Osman Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, söz konusu sgk biriminin tarafınıza söylediği durum doğrudur. Daha önce buna benzer yargı kararları mevcuttur. İlgili dönemdeki mevzuat gereği sadece vergi kaydınızın olması ve vergileri ödemeniz sigorta başlangıcı için yeterli olmayıp vergi kaydı açtırdığınızda gidip ssk ya da şahsen vergi kaydı açtırdığınızı bildirmeniz gerekiyordu ilgili tarihteki mevzuatlar gereği. Söz konusu kazanılmış yargı kararlarını emsal göstererek dava açmanız yararınıza olacaktır.
   İyi günler

 15. kemal : diyor ki:

  1.02.1977 dogumluyum.ilk işe giriş 13.10.1999yani ben askerdeyken sigorta baslangıcı yapılmış.askerdeyken 157 gün prim ödenmiş.toplam 4519 günüm var. sgk müd. sordum askerde ödenen sig. silinecegini söylediler.sigorta tescili ile ilgili herkes degişik yorumlar yaptı.şimdi askerligim silinirse tescilde silinir mi <bir sonraki girişim 13ocak 2001<silinirse baslangıç 2001 mi olurmu 2001 olursa askerligi ödeyebilimiyim askerligi ödersem sigorta başlangıcı eylül 1999 un altına düşermi ve ne zaman emekli olurum

  • Merhaba Kemal Bey,vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ilk işe giriş tarihinde ve bildirilen hizmetleriniz süresinde askerden olduğunuz için fiilen çalışmanız bulunmadığı için SSK günlerinizin silinmesi doğrudur. İlk sigortalı tescilinizin geçerli olması için en az 1 gün sigortalı hizmetinizin bildirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda sonraki girişiniz olan 2001 tarihindeki sigortalı girişiniz kabul edilecektir.Askerlik süresini borçlanabilirsiniz.Borçlandığınız gün kadar 2001 girişinizinden geriye doğru ilk tesiciliniz geriye çekilecektir.ilk tescilinizin geriye çekilmesi sonrası denk gelen tarih itibariyle emeklilik şart ve koşullarına tabi olacaksınızdır. İyi günler

 16. erkan : diyor ki:

  hayırlı günler sayın hocam ben beş buçuk yıldır 4B li olarak çalışmaktayım. Ben çalıştıgım yerden istifa edip başka kuruma gececeğim. İstifa ettigim kurumdan tazminat alabilir miyim acaba. simdiden tesekkür ederim

  • Merhaba Erkan Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda eğer istifanız haklı bir sebebe dayanıyorsa iş sonu tazminatı alabilirsiniz. danıştayın buna ilişkin kararları mevcuttur önemli olan haklı sebebe dayanması istifanın. Aşağıda bir danıştay kararı mevcuttur okuyun eğer sizin durumunuza uygunsa değerlendirin iyi günler.
   r hastanede 4/B’li olarak çalışan tıbbi sekreter, KPSS ile başka bir hastaneye hemşire olarak atanmaya hak kazanmıştır. Bunun üzerine ilk hastanesindeki hizmet sözleşmesini fesih etmiştir. (Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan 4/B sözleşmeli esasları, unvan değişikliğinde bu geçişlere imkan vermektedir.)

   Sözleşmesini fesih eden 4/B’li, iş sonu tazminatını istemiştir. İdare ise, 4/B esaslarında yer alan ve sözleşmenin personel tarafından sözleşmenin feshi halinde iş sonu tazminatı ödenmeyeceği yönündeki hükmü gerekçe göstererek, iş sonu tazminatı ödememiştir.

   Ancak yapılan yargılamada, Danıştay, haklı bir nedenin varlığı halinde, tarafların sözleşmenin feshine ilişkin olarak bir ay önceden ihbar yükümlülüğünün bulunmadığına karar vermiştir. Bu gerekçeye de dayanarak, sözleşmesini fesih eden personele iş sonu tazminatı ödemesi gerektiğine karar vermiştir.

   İŞTE MAHKEME KARARI

   T.C.

   DANIŞTAY

   Onbirinci Daire

   Esas No: 2015/1467

   Karar No : 2016/481

   Temyiz İsteminde Bulunan (Davacı) : ….

   Vekilleri : Av…. , Av…..

   Karşı Taraf (Davalı) : Elazığ Valiliği

   İstemin Özeti : Diyarbakır 1. İdare Mahkemesince verilen 12.04.2012 tarihli ve E:2011/1051; K:2012/725 sayılı kararın, davacı tarafından, temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.

   Savunmanın Özeti : Savunma verilmemiştir.

   Danıştay Tetkik Hakimi : Şükrü Emrah Yılmaz

   Düşüncesi : Temyiz isteminin kabulü ile kararın bozulması gerektiği düşünülmektedir.

   TÜRK MİLLETİ ADINA

   Hüküm veren Danıştay Onbirinci Dairesince işin gereği görüşüldü :

   Dava, davalı İdare bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel statüsünde görev yapmakta iken 12.07.2010 tarihinde bu görevinden ayrılan davacının, iş sonu tazminatı ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali ile iş sonu tazminatı ödenmesine karar verilmesi istemiyle açılmıştır.

   İdare Mahkemesince; olayda kendi isteği ile sözleşmeyi fesheden davacının, iş sonu tazminatı ödenmesi için fesihten bir ay önce çalıştığı kuruma haber verme zorunluluğu yerine getirmediği öngörüldüğünden, iş sonu tazminatı ödenmemesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

   Davacı, Mahkeme kararının, hukuka aykırılık olduğunu ileri sürmekte ve temyizen incelenerek bozulmasını istemektedir.

   Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasları düzenleyen 06.06.1978 tarih ve 7/1574 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının, 02.09.2005 tarih ve 25924 sayılı Resmi Gazete2de yayımlanarak yürürlüğe giren 03.08.2005 tarih ve 2005/9245 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 2. Maddesi ve ile değişik 7. maddesinin birinci fıkrasında, kamu kurum ve kuruluşlarının yurtdışı teşkilatlarında sözleşmeli olarak çalıştırılan yabancı uyruklu personel ile haftalık çalışma saati süresi 40 (kırk) saatin altında bulunan personel hariç olmak üzere, en az iki yıl hizmet yılını tamamlayanlardan;) a) 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince malullük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması, b) hizmetlerinin gerek kalmadığı için sözleşmenin feshedilmesi veya yenilenmemesi, c) istihdamına ilişkin mevzuatında yer alan hükümler uyarınca ilgilinin kendi isteği ile sözleşmeyi feshetmesi, d) ilgilinin ölümü hallerinden birinin vuku bulmasından dolayı hizmet sözleşmesi sona erenlere, görev yapmakta olduğu pozisyon unvanı itibarıyla, Devlet Memurları Kanunu’na göre girebilecekleri hizmet sınıfındaki aynı veya benzeri kadro unvanı esas alınarak hizmet yılı öğrenim durumu aynı olan emsali personele 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini tutarını geçmemek üzere, çalışılan her tam hizmet yılı için ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı aylık brüt ücret tutarında iş sonu tazminatının ödeneceği, bir yıldan artan süreler için de tam yıl için hesaplanan miktardan o süreye isabet eden tutar kadar ödeme yapılacağı, dördüncü fıkrasında ise, bu statüde çalışanların sözleşme koşullarına uymaması nedeniyle kurum tarafından, sözleşmenin feshedilmesi veya yenilenmemesi hallerinde, iş sonu tazminatının ödenmeyeceği kuralı yer almıştır.

   Dava dosyasının incelenmesinden, davacının, Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel statüsünde “tıbbi sekreter” olarak görev yaptığı, 08.07.2010 günlü dilekçe ile , 2010/5 KPSS sonucunda Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine “hemşire” olarak atandığından bahisle 12.07.2010 tarihi itibarıyla ilişiğinin kesilmesini talep ettiği ve 08.02.2011 tarihli dilekçe ile tarafına iş sonu tazminatının ödenmesi yolundaki talebinin 20.05.2011 günlü işlemle reddi üzerine de görülmekte olan davayı açtığı anlaşılmaktadır.

   Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerine göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel statüsünde çalışan personelin, sözleşme esasları dışında herhangi bir nedenle sözleşmesini feshetmesi halinde iş sonu tazminatının ödenmeyeceği açıktır.

   Bununla birlikte, dava konusu olayda, davacı ile davalı idare arasında imzalanan Hizmet Sözleşmesinin 9/d maddesinde, tarafların bir ay önce ihbar etmek şartıyla sebep göstermeksizin sözleşmeyi feshedebileceği hükmüne yer verilmiş olup; haklı bir nedenin varlığı halinde, tarafların sözleşmenin feshine ilişkin olarak bir ay önceden ihbar yükümlülüğünün bulunduğundan söz etmek mümkün değildir.

   Bu durumda, 2010/5 KPSS sonucuna göre Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine “hemşire” olarak atanması nedeniyle sözleşmesinin feshi talebiyle davalı idareye yapmış olduğu başvuru neticesinde anılan idare ile ilişiği kesilen davacının, söz konusu talebinin haklı bir nedene dayandığı açık olduğundan, yukarıda yer alan mevzuat hükümleri uyarınca tarafına iş sonu tazminatı ödenmesi gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde ve İdare Mahkemesince verilen kararda yasal isabet bulunmamaktadır.

   Açıklanan nedenlerle, davacının temyiz isteminin kabulü ile Mahkeme Kararının bozulmasına; dosyanın yeniden bir karar verilmek üzere Mahkemeye gönderilmesine, kararın tebliğ tarihini izleyen 15 (onbeş) gün içinde Danıştay’da karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 15/02/2016 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

  • Merhaba Erkan Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda çalıştığınız kamu kurumunda 4b kadrosunda çalıştığınız için iş sonu tazminatı ödenir. Fakat iş sonu tazminatı ödeme koşulları aşıdaki sayıldığı gibidir. başka kuruma geçiş yapmanızda dolayı tarafınıza iş sonu tazminatı ödenmez.
   Öncelikle Kurumunda fiilen, askerlik ve doğum dışında kesintisiz, en az 2 hizmet yılını tamamlanması gerekir.
   2 yıl görev yapanlardan;
   – Sosyal Güvenlik Kurumunca sürekli tam iş göremezlik geliri, malüllük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması halinde iş sonu tazminatı ödenir.
   – Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesinin feshedilmesi veya yenilenmemesi durumunda iş sonu tazminatı ödenir.
   -İlgilinin Esasların ek 6 ncı maddenin ikinci fıkrası uyarınca sözleşmeyi feshetmesi halinde iş sonu tazminatı ödenir.
   – İlgilinin işe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birini sonradan kaybetmesi halinde iş sonu tazminatı ödenir.
   – İlgilinin ölümü halinde iş sonu tazminatı ödenir.
   – İş sonu tazminatı ödenmesinde başka şart aranmaz, yani iş kanununda kıdem tazminatı ödenmesinde aranılan şartlar aranmaz.

 17. İbrahim yayla : diyor ki:

  Merhabalar özel bir şirkette çalışmaktayım ücret bodromdaki brüt ucretimle SGK matragim arasında 2085 TL fark mevcut bu fark benim emeklilik hesaplamasina etkisi tutar yada oran olarak çıkarılabilir mi bu işlem için nasıl bir hesaplama yapılır yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba İbrahim Bey.
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda,aradaki farkın tespiti için ayrıntılı bordro dökümüne ihtiyaç var eğer brüt ücretiniz giydirilmiş brüt ücret ise ve sigorta priminden istisna ödemeler yapılmış ise fark olması normaldir yani aile çoçuk, yemek vb. bir çok ödemeler istisnalar arasındadır. Bu gibi yan ödemeler olmadan bordronuz da fark varsa eksik prim bildirilmişsinizdir. Emeklilik maaşınız da sgk ya bildirilen tutarlar esas alınarak bağlanır.

  • Merhaba İbrahim Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda,brüt ücretinizle sgk matrahı arasındaki farkın farklı bir ödeme içermesi olabilir. Yani söz konusu fark sgk primlerine dahil olmayan bir ödemeyse yol yrd,aile yrd, vb. gibi ödemelerden ötürüyse doğrudur. Fakat istisna edilen ödemelerden değilse eksik bildirim var demektir. Emeklilik hesabı için yıllarca bu şekilde ödenmeli ve bu bilgilerle hesaplamak güçtür. Eksik bildirim emeklilik maaşınız da küçükte olsa etkisi olur.
   İyi günler

 18. ELİF : diyor ki:

  Merhabalar 2018 yılında bürosu olan Mali Müşavirdim. Ve bu sebepten 4b kapsamında bağkur primlerimi ödüyordum. 2018 yılında işlerimin kötü gitmesi ve hamileliğimden dolayı mükelleflerimden biri kendi bünyelerinde çalışmayı teklif etti. Bende mali sıkıntılardan ve doğum sürecinden dolayı kabul ettim. 4 ağustos ta doğumum olacağı için 37. hafta izin raporumu doktorum sisteme otomatik girmiş doğum öncesinde. Bende 31/08 tarihinde ofisimi kapattım ve bağımlı olarak 07/09 tarihinde firma benim ssk girişimi yaptı. Yani doğum iznindeyken ofisimi kapattım ve ssk lı olarak bağımlı olarak girişim yapıldı. Firma doğum iznim bitene kadar raporları sistemde onayladı ve 04 aralıktan itibarende primimi yatırmaya başladı. Sorum bağkur borcum yokken 4B de olan analık ödememi ve 4B ye denk gelen analık ödememi alabilir miyim.

  • Merhaba Elif Hanım.
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda bağkurlu iken doğum sebebiyle işgöremezlik raporundan dolayı iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz. Bağkur prim ödemeleri arasında kısa vadeli sigorta kolları ödemesi de olduğu için ödeneği alabilirsiniz.
   İyi günler

  • Merhaba Elif Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, Kuruma ödemiş olduğunuz bağkur primleri arasında analık ödemesi de mevcut olduğu için iş göremez olarak istirahat aldığınız için ödeme alırsınız.
   iyi günler

 19. Mustafa : diyor ki:

  İyi çalışmalar. Şimdi annem de babamda sigorta emeklisi. Annem vefat ettiğinde ablam annemin maaşını bağlattı. Arkasından babam vefat etti. Şimdide diğer kız kardeşimde boşandı. Babamın maaşını alabilir mi yoksa annemizin maaşı 2sine mi pay edilir?

  • Merhaba Mustafa Bey.
   vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ablalarınız anne ve babanınız ikisinden de kendi hisselerine düşen oranda maaş alabilir. Yüksek olan maaştan tam alırken düşük olan maaştan yarım maaş alırlar fakat bu hesaplamar yapılırken maaştan talep hakkı olan kişi sayısına göre hisseler değişir.
   İyi günler

  • merhaba Mustafa Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, kıs kardeşleriniz annenizden ve babanızda sigorta statüleri farklı ise maaş alabilirler
   İyi günler.

 20. Murat : diyor ki:

  İyi günler Hasan bey,

  1983 doğumluyum.SGK girişim 2007 de yapılmıştır.Fakat 1998 yılında ailem, benim üzerime bir işyeri açmış, 1 ay faal olmuş, 1 ayın sonunda tüm vergiler ödenerek işyeri kapatılmıştır.1998 yılında vergi mükellefi oldugum zaman, otomatik olarak işyeri sahibi olan bag-kur sistemine dahil ediliyormu?Bunun için ayrıca bir başvuru yapılmış olması mı gerekiyor du? Ya da bunu herhangi bir ücret mukabilinde Bag kura dahil ederek, sgk girişimi erkene çekme şansım varmıdır?

  Yardımlarınızı rica ederim

  • Merhaba Murat Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, vergi kaydınızın olmasından dolayı ilgili yılda otomatik bağkurlu sgk yapmıyordu. Kişinin bildirimi gerekliydi. Eğer esnaf odasında kaydınız var ise vergi kaydınız var ise buradan alacağınız kayıtların bir örneği ile ilgili yıllarda bağkur sigortalılığınızın tescili için sgk il müdürlüğüne başvurmanız gerekmekte. İlgili sgk müdürlüğü inceleme yapıp sigortalılığınızı sağlayacaktır. İyi günler

 21. Berrin dogan : diyor ki:

  Merhaba,bir devlet okulunda ilkokul öğretmeniyim. 31 mayısa kadar ayliksiz izin aldım. Ben izindeyken,ilçe milliegitim müdürlüğü, maaş alınacak bankayı değiştirdi, halkbankin yeni şubesi ile anlaşma yaptı. Banka,tüm okul çalışanlarına 1850 TL promosyon ödedi. Ben alamadım, bana ödeme yapılmadı. Sorum su: banka,promosyonu sadece maaş alanlara oduyorsa eger; 31 maysita ayliksiz iznim bittiğinde ödemesi gerekir mi? Okul idaresi,bizim yapabileceğimiz bi şey yok diyor.Bu konuda,kim sorumlu ve ne yapması gerekir? Teşekkür ederim.

  • İyi günler Berrin Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler çok fazla alanımızı ilgilendirmese de, promosyon sizin ilgili bankadan maaşınızı aldığınız için tarafınıza sağlanan bir faydadır. İlgili bankayla milli eğitim tarafından anlaşmayı sağlayan birim ile görüşebilirsiniz ve personel işleriyle ilgilenen biirm bu konuyu çözebilir, diğer taraftan bankanın şube müdürüyle de görüşebilirsiniz iyi günler.

 22. Hasan : diyor ki:

  Merhaba Hüseyin bey, annem ve kardeşim vefat eden uzman doktor emeklisi olan babam üzerinden emekli dul ve yetim aylığı alıyor. Ocak ayı itibariyle anneme 920tl ve kardeşime 460tl gibi fark verildi. Bu artış e devlet üzerinde 16 Ocak itibariyle gözükmüyor sadece alınacak enflasyon farkı görünüyor sizce sebebi nedir? 5434 sayılı torba yasada belirtilen sağlık emeklileri ile ilgili fark olduğunu tahmin ediyorum konu hakkında yorumunuzu paylaşırsanız memnun olurum iyi çalışmalar.

  • Merhaba Hasan Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda aradaki farkın e-devlette gözükmemesi sistemle ilgili bir durumdur. Sgk sistemiyle e-devlet sistemi arasında bilgi aktarımı tam olarak sağlanamamakta veya geç sağlanmaktadır. Sistemsel bir sorun olabilir, kesin bilgiyi en yakın sgk merkezinden öğrenebilirsiniz, iyi günler.

 23. Zeynep : diyor ki:

  İyi çalışmalar ben 4d işçisi olarak kamu kurumunda çalışmaktayım doğum yaptım ve kızım şuan 7 aylık 24 saat asasına dayalı bir kurumda çalışmaktayım. Eşimde yine nöbeti çalışan bir kurumda devlet memuru. 2 çocuğum var ve bu çocukların bakımını eşimle yürütmekteyiz sırayla bakıyoruz çocuklara baya borç eçerisinde olduğumuz için bakıcı tutamıyorum aileden filan da destek veren yok çalıştığım kuruma dilekçe verdim ama kabul etmiyor benim gece çalışmam mümkün mü diğer durum da çocuklarımın bakım sorunu oluyor.

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda
   4/D kapsamındaki işçiler, 657 sayılı Kanuna tabi değildir,4857 sayılı İş Kanununa tabi olduğundan adın çalışanlar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar. Bu durum çocuğunuzun ruh sağlığını etkilemeye başladıysa bir doktor raporuyla tespit edilmesi durumunda ilgili amirden bu rapora istinaden gece çalışmayı talep edebilirsiniz.
   İyi günler

 24. Ahmet tekin : diyor ki:

  Merhaba ben 30.09.1978 doğumlu erkeğim.02.12.1996 dan beri esnaf bağ-kur luyum.22 yıl günüm var.borcumda yok.sigortaya gecsem benim emeklilikde yaşımı öne cekermi ve maaasimda bir artış olur mu.iyigunler.

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, sigortaya geçmeniz yaşınızı geri çekmez. Sigortaya ilk defa girdiğiniz tarihteki koşullar geçerlidir. Öte yandan eğer sigortaya geçer ve emekli olmadan önceki son 3,5 yıl sigortalı bir işyerinde çalışırsanız 56 yaşında yani yaklaşık 2034 yaşında emekli olursunuz, ya da askerlik borçlanması yaparak ilk tescilinizi geri çekip tahmini 54 yaşında bu da 2033 yılı tahmini emekli olursunuz. Öte yandan 3 yıl daha bağkurlu bildirilip günü 9000 e tamamlayıp 60 yaşını beklersiniki bu da 2038 yılı tahmini olarak.İyi günler

 25. birol karabulut : diyor ki:

  eşim 3 kez bel fıtığı ameliyatı oldu , 2 kez platin takıldı , en büyüğü 2001 doğumlu 3 çocuk annesi , 1720 gün sigortalı idi , şu anda çalışamaz durumda , hamilelik günlerini dışarıdan ödemek mümkün mü ? malulen emekli olabilir mi ? olursa nasıl bir yol izlememiz gerekir ?

  teşekkürler , iyi günler .

  • İyi günler Birol Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ilk sigortalı tescili çocukların doğum tarihinden önce ise 3 çocukla sınırlı olmak üzere her bir çocuk için en çok 2 yıla kadar borçlanabilir sizinde 3 çocuğunuz için toplamda 6 yıl yani 2160 gün en fazla borçlanabilirsiniz. Malululük için sgknın belirlediği hastanelerden alacağınız işgöremezlik oranları ile sgk ya başvurucaksınız. Bilgi için en yakın sgk merkezine başvurunuz.İyi günler

 26. erol : diyor ki:

  1994 sigorta girişliyim. 1972 dogumluyum 3957 sigorta primim var. Bugün EYT cıksa ne zaman emekli olurum.

  • Merhaba Erol Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda tahmini olarak 25 yıl sigorta süresi gerek bu yıl dolduruyorsunuz, yaş olarak 1994 ün ayına göre değişiyor eğer işe girişiniz 5. ayın 23 üne kadarsa 54 yaşa, 5. ayın 24 ünden sonra ise 55 yaşa tabisiniz gün olarak da girişinize göre 5750 ya da 5825 gün lazım yani eyt çıksa da gününüz eksik. iyi günler

 27. Mustafa : diyor ki:

  12 06 1993 te ssk ilk girişim var devlette memur olarak 30.09.1999 tarihinden itibaren 19 yıl çalıştıktan sonra istifa ettim,3.5 yıl ssk lı bir işyerinde asgari ücret üzerinden çalıştım. bunları birleştirip ssk dan emekli olmayı planlıyorum,merak ettiğim soru emekli maaşının hesaplanmasında hangi çalışma süresi dikkate alınacak,buna göre ortalama emekli maaşım nekadar olur tsklr.

  • İyi günler Mustafa Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, emekli maaşınızın hesaplamasında tüm çalışma süreleriniz ve primleriniz dikkate alınacaktır. Fakat ssk statüsünden emekli olucanız. Maaşınızın ne kadar olacağı adınıza ödenen primlerin tutarı ve her yıl için hesaplanan oranlar olduğu için tutarı konusunda verdiğiniz bilgiler ile net bir şey söylenmez. İyi günler

 28. Süleyman Aksoy : diyor ki:

  2.11.1988 yılında öğretmen olarak göreve başladım.24 yıl 4 ay öğretmen olarak görev yaptım.Fakat rahatsızlığımdan dolayı rapor alarak” öğretmen olarak görev yapamaz, fakat geri hizmette çalışabilir” önerisiyle okulun idari bölümünde22.11.1988 yılında öğretmen olarak göreve başladım.24 yıl 4 ay öğretmen olarak görev yaptım.Faka trahatsızlığımdan dolayı rapor alarak” öğretmen olarak görev yapamaz, fakat geri hizmette çalışabilir” önerisiyle okulun idari bölümünde memur olarak çalışmaya başladım. Ek göstergem 3000 iken 2200 ek göstergeden maaş almaya başladım. Sonra 3000 ek göstergeden malülen emekli oldum. memur olarak çalışmaya başladım. Ek göstergem 3000 iken 2200 ek göstergeden maaş almaya başladım. Sonra 3000 ek göstergeden malülen emekli oldum. SGK bölümünde ünvanı”memur’ olarak yazmaktadır.
  Hükümet tarafından verilmesi taahhüt edilen 3600 ek göstergeden faydalanabilecek miyim?

  • İyi günler Süleyman Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda henüz 3600 göstergeye ilişkin bir düzenleme olmadığı için net bir şey söylememiz mümkün değil. Fakat emekli olduğununuz kadro durumu geri hizmetteki memur olduğu için zannımızda 3600 den faydalanamayabilirsiniz. İyi günler

 29. nurten : diyor ki:

  ben 1985’te sigortaya başladım 2030 günüm vardı toplu ödeme olarak bana 51tl ödeme yaptılar bu para bana çok az geldi bunun hakkında bilgi alabilir miyim ve şikayet etme hakkım var mı

  • Merhaba Nurten Hanım,vermiş olduğunuz bildiler doğrultusunda SSK için adınıza ödenmiş olan primleri toplu ödeme olarak geri talep ettiğinizde tarafınıza sadece uzun vadeli sigorta kolları için alınan primler ödenir, Gss ve kısa vadeli primler( yani sağlık ve iş kazası analık vb) geri ödenmez, ayrıca ilgili yılların enflasyon oranından hesaplanarak tarafınıza ödenir.iyi günler

 30. Ss : diyor ki:

  2005 yılından beri yetim maaşı alıyorum. Yeni yasaya göre sigortalı olarak tam zamanlı veya yarı zamalı olarak çalışırsam yetim maaşı kesilir mi? 20.04.1994 doğumluyum öğrenciyim ve kızım.

  • Merhaba Sedef Hanım,
   Ölen anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alan gençlerle ilgili bu 2018 mart ayında yasa değişikliği yapıldı. Normalde, çalışmaya başlayan çocukların yetim aylığı kesiliyordu. Yasa değişikliği uyarınca, öğrenimi devam eden çocuklar bir işte çalışsa bile artık aylıkları kesilmeyecek. 2018 mart ayında çıkartılan 7103 sayılı torba yasayla, yetim aylığı alan gençler için önemli bir düzenleme yapıldı. Buna göre, öğrenimlerine devam edenler, 4/a (işçi) statüsünde çalıştıkları takdirde de yetim aylığı alabilecekler.Eğitim hayatınınz boyunca çalıçmanız durumunda almuış olduğunuz ölüm aylığı kesilmeyecektir. İyi günler

 31. Birol : diyor ki:

  Merhaba ben 06.07.1981 doğumluyum 01.05.1997 sigorta girişim ve 6050 gün primim var yaşa takılanlar yasası cıkarsa ben faydalanabiliyormuyum şimdiden tesekkür ederim

  • Merhaba Birol Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, 25 yıl süre 57 yaş 5900 güne tabisiniz, ilk sigortalı başlangıç süreniz 18 yaşını doldurduğunuz tarihten itibaren başlar, 18 yaş öncesi ilk sigortalı olsanız bile sigortalı süre başlangıcı 18 yaşına girdiğiniz tarih esas alınır. 01.05.1997 tarihinde 15 yaşında olmanızdan dolayı sigorta başlangıç süreniz başlamamıştır. Ayrıca yaşa takılanlarla ilgili kısmına gelince günü ve süreyi tamamlayanlar için geçerli bir sorundur sizin 25 yıllık süreyi tamamlamanız gerekmektedir.Tahmini 2023/2024 yıllarında süreyi tamamlayacaksınız.
   İyi günler

 32. ihsan babaoglu : diyor ki:

  merhabalar iyi calısmalar dilerim sorum su 24.07.1965 dogumluyum ssk girisim 10.03.1983 ama odenmiş gun sayım 870 ulke sartları ve yasam zorluklarından dolayı yurt dısına gidecegim bu 870 gunluk pirimlerimi geri alabiliirmiyim bilgilendiriseniz sevinirim ilginiz icin ayrıca tesekkur ederim saygılarımla

  • Merhaba İhsan Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda en yakın SGK Müdürlüğüne başvurduğunuzda adınıza ödenmiş olan primlerden uzun vadeli kısmını alabilirsiniz.
   İyi günler.

 33. Merhaba,
  Üniversitelerin Teknokent yapısı içinde faaliyet gösteren bir yazılım şirkette çalışmaktaydım.
  3 Mart 2017 Giriş ve 01 Ekim 2018 Tarihlerinde çalıştığım şirketi iş çıkışımı verdi. 2500 TL net maaş ve 400 TL yemek ücretim var. SGK Hizmet dökümde 2 parça halinde toplamda 3496 TL brüt maaş görünüyor.Gün itibari ile İhbar süresi dolduğunda yani 01.10.2018 itibari ile ne kadar kıdem tazminatı alırım.

  • Merhaba Şükrü Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda,kıdem tazminatı hesabında en son tarafınıza verilen toplam brüt ücret üzerinden hesaplama yapılır. Tahmini olarak 3496 TL brüt maaş 2500 TL’lik netiniz’e ait. Yemek paranız brüte dahil edilmemiş gibi gözüküyor. Bu doğrultuda yaklaşık kıdeminiz 5513.12 TL’dir.
   İyi günler.

 34. Bahadır : diyor ki:

  Hüseyin Bey merhaba
  Annem babam ile boşandıktan 4-5 yıl kadar sonra dedem vefat etti ve dedemin maaşı anneannem ve anneme bağlandı. Daha sonra anneannem de vefat edince tüm maaş anneme bağlandı. Babam ve abim birlikte yaşıyor ve babam yaşlı bir insan. Annem de dayımın evinde ikamet ediyordu ama sürekli de onlarla kalamıyor. yalnız da yaşayamayacağı için ve babam ve abime de bakabilmek için çoğunlukla babamın evinde yaşıyor. Bu durum bir sıkıntı oluşturur mu? En baştan da belirttiğim gibi boşanma olayı dedem ölmeden yıllar önce gerçekleşti. Yani maaş almak için dedem öldükten sonra boşanmadılar. bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler

  • Merhaba Bahadır Bey,
   vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, SGK re’sen ya da ihbar şikayet üzerine birlikte yaşadıkları yönünde SGK Denetmenlerince araştırma yapılır, eğer araştırma sonucunda birlikte yaşama olgusu ortaya çıkarsa ki öyle görünüyor maaş bağlandığı tarihten itibaren kesilir ve yasal faizi ile geri alınır. Evlilikten ziyade boşandıktan sonra birlikte yaşama olgusu önemlidir.
   İyi günler.

 35. Füsun : diyor ki:

  Merhabalar, annem bağ -kur dan babamın ölümünden sonra bağlanan aylığı alıyordu. Annem vefat etti. Ben SSK emekli maaşı alıyorum ve eşimden bana bağlanan emekli maaşı alıyorum. Annemden bana maaş bağlanır mı?

  • Merhaba Füsun Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, kendi sigortalılığınızdan dolayı yaşlılık aylığı aldığınızdan babanızdan hak sahibi olarak ölüm aylığı bağlanmaz
   İyi günler.

 36. Ebru : diyor ki:

  Merhaba Hüseyin Bey.Babamın 2011 de vefatı sonrası yetim aylığı alıyorum.Şu an çalışmıyorum .eşimden boşandım.43 yaşındayım.Bugünkü haberde ,çalışsak sa aylık kesilmeyecek artık deniyor.bu durum sadece ünv öğrencileri için mi bizi de kapsıyor mu ?bende SGK ,lı bir işe girmek istiyorum.yanıtlarsanız sevinirim.teşekkürler .

  • Merhaba Ebru Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, bir işyerinde sigortalı çalışmaya başladığınızda almış olduğunuz ölüm aylığı kesilecektir.İşten çıkmanız durumda tekrar bağlanır. Söz konusu kesilmeme durumu okumaya devam eden aylık alan ve kişiler için geçerlidir.
   iyi günler

 37. Seher Melek kurt : diyor ki:

  Merhaba Hüseyin Bey.Babam sgk dan emekliydi, babam 6 önce vefat etti, anneme babamın maaşı bağlandı.Dedem Kore gazisiydi 1997 de oda vefat etti ve anneannem de dedemden önce vefat edince dedemin maaşını alan kimse olmadı.Annem başvursa dedemin gazilik maaşını da alabilir mi?

  • Merhaba Seher Hanım,
   Vermiş Olduğunuz bilgiler doğrultusunda,3292 sayılı Kanunda Vatani hizmet tertibinden bağlanacak aylıklar kısmında yer aldığı gibi gazi aylığı alan kişinin ölmesi haklinde geride kalan yetim ve bakmakla yükümlü olduğu diğer yakınları için ödeme yapılır. Ancak anneniz babanızdan hak sahibi olarak ölüm aylığı aldığından dolayı söz konusu gazi babasından aylık bağlanmaz.
   İyi Günler

 38. Cengiz : diyor ki:

  Merhaba. İsmim Cengiz Çitil. Bildiğiniz üzere emeklilikte gösterge dedikleri bir kavram var. Benim göstergem, 9475 ile en alt derece. Fakat X arkadaşımın ki,13000 civarı.2000 yılına kadar olan prim gün sayım, pirime esas kazancım ve aylık gelirim arkadaşımdan her şekilde fazla olmasına rağmen ve 2000 yılı baz aldığımızda, o güne kadar sadece 1.5 sene asgari ücretle çalıştığım halde, arkadaşım çoğu yılları asgari ücrete yakın bir miktarda prim ödendiği halde, bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım diye sgk nın sitesinde sorgulatınca, benim alacağım maaş daha düşük çıkmakta bunun nedenini öğrenebilir miyim acaba? Teşekkürler

  • Merhaba Cengiz Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, sgk sitesinde sorgulattığınızda gösterilen sonuçlar resmi sonucu vermemektedir bilgi amaçlıdır doğru bilgi olmayabilir. En yakın SGK Merkez Müdürlüğünden bilgi almanızı öneririz.
   İyi Günler.

 39. Mahmut : diyor ki:

  Merhaba
  Emeklilik yaşını hesaplamada işe başlama tarihi 18 yaşını doldurduğumuz tarih midir.
  10.02.1974 doğumluyum.
  Sgk lı olarak 10.07.1990 tarihinde 10 gün ssk lı çalışmam var..7200 gün şu an itibariyle primim var.
  Emekli olma tarihim ne olur bu durumda.
  10.07.1990 mı yoksa 18 yaşını doldurduğum 1992 yılımı başlangıç kabul edilir.

  • Merhabalar Mahmut Bey,
   Emeklilik hesaplamalarında 01/04/1981 tarihinden sonra işe girenler için, 18 yaşının doldurulduğu tarih ilk işe giriş tarihi olarak baz alınmaktadır. Ancak işe giriş tarihinden 18 yaşının doldurulduğu tarihe kadar ödenmiş olan primler toplam prim gün sayınıza eklenmektedir. Bu bakımdan sizin vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ilk işe giriş tarihiniz 18 yaşınızı doldurduğunuz tarih olacaktır.
   İyi Günler.

 40. Hasan akbaş : diyor ki:

  Merhaba eşim 01 09 1976 doğumlu şuan çalışıyor 2165 günü var 1992 ssk girişli ama hiç prim yatmamış sonra 2004 den beri devam ediyor bu aradaki süreyi borçlanabilirmiyiz bide 1 çocuğumuz var bunu borçlanıyoruz fakat 1992 2004 arasını borçlana bilirmiyiz borçlanırsak nekadar öderiz emekliligi öne çekebilirmiyiz teşekkür ederim

  • İyi Günler Hasan Bey,
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, eşinizin 1992-2004 arası borçlanabilmesi için o tarihler doğum yapmış çoçuklarınızın olması ve ya 1994/04 aydan sonraki tarihli tarımsal faaliyet yürüttüğüne dair tevkifat(kesinit)/fatura kesintisi(tütün,pamuk,süt vb satışından dolayı) ve herhangi bir ziraat odası kaydı mevcutsa borçlanabilirsiniz.

 41. ahmet : diyor ki:

  iyi gunler Hüseyin bey 5335 sayili kanunun 30. maddesi 2 . fıkrasına giren kurumlar arasinda ilçelerde kurulan esnaf ve sanatkar odası varmıdır ?

 42. Erdinç bahadir : diyor ki:

  Hüseyin bey Merhaba! Ben15 senedir Hollanda’da yaşıyorum 12.07.1999 tarihinde Ankara büyükşehir belediyesinde harita ve kadastro teknikeri olarak staj yaptım. Sonrasında yine Türkiye’de 283 gün sigortalı çalıştım sigorta başlangıç tarihim 31.12.1999 şimdi soruyorum hangi tarihte emekli olabilirim? kaç gün prim ödemem lazım? Buradaki çalışmışlığımı Türkiye’de saydırabilir miyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Ayrıca 18 ay askerlik yaptım..

  • Merhabalar Erdinç Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda emeklilik koşullarınız staja başladığınız tarihteki emeklilik koşulları olan 25 yıl 58 yaş 5975 gündür. Staj başlama tarihiniz, ilk işe giriş tarihi olarak dikkate alınacağından dolayı, 8.9.1999 öncesi çalışması olan ve kademeli emekliliğe tabi kişiler için 18 yaşından önceki işe başlama tarihine göre emeklilik yaşı tespit edilmektedir. Yani, 18 yaşından sonra 25 yıl sigortalılık süresi 43 yaşını doldurunca tamamlanacaktır. Emeklilik için hesaplanan günleriniz (5975)staj döneminde emeklilik için geçerli olan uzun vadeli sigorta primi ödenmediğinden dolayı 31.12.1999 tarihinden sonraki bildirilen günleriniz esas alınır, askerlik sürenizi eksik sigorta prim gününüz kadar borçlanabilirsiniz, Hollanda ile Türkiye arasında 01.02.1968 tarihinde sözleşme imzalandığından dolayı Hollanda’daki çalışmalarınız Türkiye de birleştirebilirsiniz.
   İyi günler

   • Erdinc bahadir : diyor ki:

    Yani 16 Senedir hollandada calisiyorum 5700 gun Burdan var Bir de turkiyedekini eklersem 5975 gunu dolduruyorum herhangi bir prim odemeden 43 yasinda mi emekli olablilirim orayi tam anlayamadim

    • Yaşlılık aylığının bağlanmasında 3 koşula bakılır “süre”, “yaş”, “prim günü” sizin tabi olduğunuz koşulları belirtmiştik, süreyi yani 25 yılı 43 yaşındayken tamamlamış bulunuyorsunuz, yaş olarak 58 yaşında olmanız gerek tüm bu süre zarfında da 5975 gün prim gününü tamamlamanız gerek bu koşulların üçünü sağladığınız zaman yaşlılık aylığına hak kazanırsınız.
     İyi günler

 43. MERVE CANSIZ : diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 1995-2014 yılları arası tekaüt sandığına bağlı olarak çalıştım ve 19.yılın sonunda istifa ederek ayrıldım.

  İki yıl sonra SGK’ya bağlı olarak çalışmaya başladım, şimdi ben hizmet süremi birleştirmek istiyorum bunun için hemen başvurabilir miyim?

  Bir de son olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili bir gelişme ve/veya kanun çıkacak mı? Öyle bir durum olursa ben emekliliğe hak kazanmış olacağım.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar,

  • Merhaba Merve Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ilgili sandıktaki hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz. Banka sandıkları ile SGK arasında hizmet bildirme ve birleştirme işlemleri elektronik ortama taşındığından, sandıklarda çalışması olan sigortalıların banka sandığına ait hizmetleri ile 4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinin http://www.turkiye.gov.tr adresinden görüntülenmeye başlandığı,Bu sandıklara tabi hizmeti bulunanların ilgili sandığa müracaat ederek hizmet bilgilerinin girişlerini yaptırmaları gerekmektedir.
   İyi günler

 44. Neva : diyor ki:

  merhaba,Annem 68 yaşında babasından yetim maaşı alıyordu 655 tl civarı annesiyle bölüşüyordu anneside 960 civarında maaşı vardı annesi nisan 2018 de öldü tek yetim maaşı annem alıyor şimdi e devlet ten baktığımda 4/8 oranı,maaşı da temmuz zammıyla 1431 olmuş 65 yaşında olması oranı etkiler mi maaş ve oranlama doğrumu bu kafama takıldı sonra yanlış hesapladık diyip, geriye yönelik para isterler mi bunu cevaplarsanız çok memnun olurum .şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Neva Hanım,
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, annenizin ölüm aylığının yükselmesi babasından maaş alan hak sahibi olarak tek kişi kalmasından dolayı maaş hissesi ve oranı yükselmesi Kanunu hakkıdır.
   İyi günler.

 45. KIVANÇ : diyor ki:

  eşim sigortalı çalışan ve hamile aralık ayında nasipse doğum olucak eşimin 3 4 aylık eksik günü var 3 4 ay 1 gün gözüktü sgk normalde doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 90 günlük prim varsa doğum rapor parası alamay hak kazandığımızı söylüyor ama bu eksik günler sıkınıt olurmu ?

  • İyi Günler Kıvanç Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, eşinizin doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 90 gün sigorta bildirimi mevcutsa ve halihazırda çalışmaya devam ediyorsa işgöremezlik ödeneğine hak kazanacaktır, eksik günler bu konuda bir sıkıntı oluşturmaz.

 46. Merhabalar. Ben 08.11.1967 doğumlu, SGK 4a’dan emeklilik hakkını kazanmasına, yani maaş bağlanarak emekli olmasına yaklaşık 2 ay kalmış bir çalışanım. 2 ay sonra 51 yaşımı doldurarak aylık bağlanma hakkı kazanacağım. Ancak şartlarım gereği, çalışmaya devam etmek durumundayım.

  İş hayatımın tam da bu döneminde, bir devlet üniversitesinde akademisyen kadrosuna atanma imkanım doğdu, ve ben de bu imkanı kullanmayı ciddi olarak düşünüyorum. Öğrenmek istediğim, devlet üniversitesindeki bu kadroya geçiş yapmadan önce SGK 4a’dan emeklilik başvurumu yapıp emekliliğimi alıp o şekilde geçmemin mi, yoksa emekliliğimi almadan geçmemin mi benim için daha avantajlı olduğu.

  Bu soruyu sorarken merak ettiğim konu halen çalıştığım iş yerinden alabileceğim kıdem tazminatı değil. Son tahlilde birikmiş kıdem tazminatımın pek bir önemi yok. Son işyerimde sadece bir yıldır çalıştığım birikmiş çok bir kıdem tazminatım yok. Benim için daha önemlisi, eğer 4a’dan emekli olmadan devlete geçersem, 4c’den emekli olmak için kaç yıl daha çalışmam gerekeceği bilgisi! Daha önce 3 yıl kadar devlet hizmetim var (2 yıl yine bir devlet üniversitesinde, bir yıl da yedek subay olarak).

  Bugüne kadar SGK 4a’da toplam 30 yıl sigortalı olarak kalmış ve 6801 gün prim ödemiş durumdayım.

  Bu bilgiler ışığında, 4a’dan emekliliğimi almadan devlete geçiş yaptığım takdirde, 4c’den emekli olabilmek için devlette kaç yıl çalışmam gerektiği hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Yine bu soruyla ilintili olarak öğrenmek istediğim, devlete geçiş yapıp bir süre devlette çalıştıktan sonra ayrılıp (bir başka deyişle devletten emeklilik hakkımı kazanmadan önce ayrılıp), daha önce kazanmış olup da almadığım 4a’dan emeklilik hakkımı alabilir miyim?

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkürler.

  A.F.Ates

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, tahminen 25 yıl süre 51 yaş 5450 günden ssk(4/a) dan emeklilik koşullarına tabisiniz. Yaşlılık aylığınız bağlanırken hangi statüden aylığınızın bağlanacağını aylık talebinde bulunduğunuz tarihten önceki son 7 yılda en fazla bildirilen sigorta statüsünden bağlanır(ssk, bağ-kur, emekli sandığı) hali hazırda siz hangi statüden bağlanırsa bağlansın 4/c çalışmanız durumunda yaşlılık aylığınız kesilecektir. Ünv. çalışma sürenizde adınıza normal çalışan gibi sigortalı bildirileceksiniz.
   Eğer ssk’dan emekli olup ders karşılığı ücret şeklinde çalışırsanız yaşlılık aylığınızı alabilir hem ünv çalışmaya devam edebilirsiniz.
   Eğer 4/C den (emekli sandığından) aylık bağlanmasını isterseniz son 7 yılın 3,5 yılını bu kapsamda prim bildirilmesi gerek ki 5510 sayılı kanunla 2008 den sonra aylık bağlanma oranları düştüğü ve için 2008 sonrası günleriniz fazla olması ve 4/c kesenekleri düştüğü için bağlanan aylığın düşük olmasına neden olabilir.
   Ayrıca hali hazırda 4/c den emekli için 15 yıl hizmet süresi 61 yaş şarttır.
   Emeklilik hakkınız sigortalı olarak ilk defa tescil edildiğiniz tarihteki koşullara tabi olursunuz sonraki dönemlerde değişen koşullar etkilemez, bağlanacak aylığınızın statüsü de yukarıda belirttiğimiz yıl içerisinde hangi statüden fazla bildirilmiş iseniz ordandır. Belirtilen cevap ışığından sizim için avantajlı olanı tespit edebilirsiniz iyi günler

 47. kenan : diyor ki:

  Merhaba hocam,
  19/05/1977 liyim 1992 giriş ve 1977 ye kadar hep eksik yatırılmış, askerlikten sonra ki dönem de ise 1999 2004 arası hiç bir prim yatırılmamış firmada çoktan kapatmış buradaki duruma göre yapılabiliir (internette geçmiş dönem primlerine hak kazanabilirsiniz diye okumuşttum) bu doğrumu hocam e devlete yazıyı yazdım onlarsa bana 4a bordro servisine dilekçe yazın dediler.
  Teşekkürler kolay gelsin.

  • Merhabalar kenan bey,
   Vermiş olduğunuz bilgilere göre, kayıtdışı calistirilmaniz söz konusudur. Fiili çalışmanızı kanitlayacak 2 yol vardir:
   1. Sosyal güvenlik kurumuna başvuru da bulunmak. Sosyal güvenlik kurumunda denetim elemanları(sosyal güvenlik denetmenleri) sizin başvurunuz üzerine inceleme yapacaktır. Ancak solemis oldugunuz hizmet yillari çok eskiye dayanmaktadır. O yüzden tespiti çok zor olabilmektedir.
   2.İş mahkemesine hizmet tespit davası açmaktir.Mahkeme yemin ve tanık la hizmet verebildiginden o dönemde sizinle birlikte ilgili firmada çalışanlar size tanıklık yapabilecekse hizmetinizi mahkemenin takdirine bağlı olarak kazanabilirsiniz.
   Sonuç olarak 2. Seçeneği yaparak hizmetinizi kazanma şansınız daha yüksektir.
   İyi günler.

  • Merhaba Kenan Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler ışığından, anladığımız kadarıyla 1999-2004 tarihleri arasında sigortasız çalıştığınızı söylüyorsunuz, belirtilen tarihler arasındaki sigortasızlık iddianızı zaman aşımı süresi dikkate alındığında çalışmanın geçtiği yılı takip eden yılın başından itibaren 5 yıl içinde mahkemeye taşımanız gerekirdi ki bu süre 2009 yılının sonuna kadardı.
   iyi günler.

 48. derya : diyor ki:

  Merhaba. Annem emekli sandığından emekli iken vefat etti.vefat ettiğinde birisi ile nikahli idi.aynı evde hiç yasamadilar .bu şahsın annemin maaşından hak talep etmemesi için ne yapabilirim.annemi vefat öncesi tehdit ettiğine dair elimde savcılık ifadesi de var

  • İyi Günler Derya Hanım,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, resmi kayıtlarda nikahlı eş olarak gözüktüğünden kişi hak sahibi olarak değerlen dirilmektedir. Eğer ortada muvazalı bir evlilik söz konusu olmuşsa mahkemelerle konuyu çözebilirsiniz.

 49. MEVLÜTCAN KART : diyor ki:

  Kolay gelsin erkan bey lütfen sorumu cevaplar sanız . Benim için çok önemli bu cevap 02 01 1986 ssk giriş 24 02 1970 doğumluyum.yaş 49 da emekli olacaksın diyor sgk. Emekli sandığı esas 4080 gün yıpranma payı ile ( 6 ay) 180 gün.dahil = 4260 ediyor. ssk ise = 3207 gün ediyor. UZUN VADE DE GENEL TOPLAM =7467 GÜN,DÜR. 2017 Son 7 yıl giriş çıkış ım olduk çok ama yine de 2520 gün yetmiyor. Son 9 yıl toplam gün sayısı 2508 gün ediyor. ama bu kanun,un genel de tam detayları neler dir. ve yıllar içeresinde giriş çıkış lar da vardır. E.. sandık yıl 2009 dan 2000 aralık dahildir ve kesintisiz = 2820 gün ediyor. bu yıllar geriye dönük 18 yıllık günler dir. Beyefendi şimdi ben hangi statü den emekli olacağım ve her iki durumdan da emekli maaşım ne olur. SELAM VE SAYGI İLE HAYIRLI GÜNLER.

  • İyi Günler Mevlüt Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, 25 yıl 49 yaş 5300 gün sigorta(4/a-ssk) koşuluna tabisiniz, hangi statüden emekli olacağınız konusu emekli dilekçesi vermeden önceki son 7 yıl içerinden hangi statüden fazla sigorta priminiz bildirilmişse o statüden yaşlılık aylığı bağlanır.

 50. Erdal : diyor ki:

  Hocam merhaba ben jandarma genel komutanlığı nda 22 bir fiil çalıştım 15 ağustosta 4759 a göre istifaen emeklilik dilekçesi verdim ve onaylandı. 1992 yılında 15ay askerlik yaptım borçlanma yapmadım maaşlı emeklilik tarihin 2020 görünüyor öne çekebilir miyim

  • İyi günler Erdal Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, askerliğiniz ilk sigortalı işe giriş tarihinden önce ise borçlanarak işe giriş tarihinizi borçlandığınız süre kadar geri çekebilirsiniz.

 51. MEVLÜTCAN KART : diyor ki:

  Kolay gelsin. 24 02 1970 doğumluyum. SSK giriş 02 01 1986 .. 1986. 87 yılları =423 gün 4/a lı 1990. 91 yılları askerlik borçlanması yaptım memurken, 2000 li yıllarda=540 gün 4/c li 1993 . 94 yılları da UZMAN ÇAVUŞ luk =720 gün 4/c li . 1996. 99 yılları 4/a lı= 276 gün . 2000 2008 yıllar arası=2820.gün . 2009 2017 =2508 gündür . SSK GEN,TOPLAM =3207 dir EMEKLİ SANDIK=4260 yıpranma payı dahil ,dir . UZUN VAADE GÜN TOPLAMLARI= 7467 gündür. Ben yaş 49 da emekli olacağım, fakat, SSK ya göre mi yoksa EMEKLİ SANDIĞA göre mi emekli olurum.. ikisine de göre maaşım ne olur.. ve son 7 yıl da ki çalışmalarım işe giriş çıkışım çoktur Selam ve Saygı ile iyi günler

  • MERHABALAR,
   Vermiş olduğunuz bilgilerden anladığımız kadarıyla 4/a ve 4/c kapsamında çalışmalarınızdan dolayı hangisinden emekli olabileceğinizi sormaktasınız. Toplam çalışma yıllarınız arasında son 7 yılda hangi statü de daha fazla çalıştıysanız oradan emekli olmaktasınız. Maaş hesaplamasına ise, vermiş olduğunuz bilgiler ışığında bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü maaş hesaplaması yapılabilmesi için, çalışma yıllarınızda adınıza ödenen prim tutarlarını ve o yıla ait güncelleme katsayısı bilmemiz gereklidir.
   İyi Günler,

 52. deniz : diyor ki:

  merhabalar
  çocuk bakıcısı olarak yanımda çalışan bayan kendi isteğiyle işten ayrıldı.tazminat talebinde bulundu,kendisiyle anlaşarak bankaya kıdem tazminatı olarak parasını yatırdık.ancak kendisi yine dava açma yoluna gitmiş.elimizde kıdem tazminatını ödediğimize dair banka dekontumuz var.mahkeme tekrar ceza verebilirmi bize,dekont delil olarak yeterlimidir.
  çocuk bakıcısının kıdem tazminatı hakkı varmıdır,açtığı dava doğru bir davamı.
  bilgilendirmenizi rica ederim,mağdur durumdayız.
  çok teşekkürler

  • Merhabalar,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, bir kişinin kıdem tazminatı hakkı kazanabilmesi için sigortalı olarak çalışması gereklidir. ikinci durum ise belli istisnalar dışında kendi isteğiyle işten ayrılmaması gerekir. sizin durumunuzda kişi kendi rızasıyla işten ayrılmış durumdadır. Ayrıca siz bu durumda da banka kanalıyla kıdem tazminatını ödemiş durumdasınız. kişi işten çıkarken bir beyan aldıysanız bunu da kullanabilirsniz. banka dekontu önemli bir delildir. Ancak sonuç yine mahkemenin takdirindedir. işten çıkış bildirgesi, işten ayrılış dilekçesi vb. durumlarını da belirttirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.
   iyi günler.

 53. mehmet sert : diyor ki:

  1972 doğumluyum 1990 ssk olarak göreve basladım 1400 günüm var.2001 yılında memur oldum,su anda devam etmekteyim.emekli sandığından ne zaman emekli olurum
  veya memur istifa ederek ssk 3,5 yıl ödeyerek ssk emekli olabilir miyim. memur istifa ettiğim zaman tazminat alabilir miyim teşekkürler

  • İyi günler Mehmet Bey,
   25 yıl 52 yaş 5525 gün şartıyla ssk şartına tabisiniz, Emekli sandığından 15 yıl hizmet süresi (5400 gün) 61 yaştan emekli olabilirsiniz. Yaşlılık aylığı bağlanma statüsünden aylık bağlanma dilekçesi vermeden önceki son 7 yılda en fazla bildirim yapılan prim türünden aylık bağlanır.
   Memurluk süresine ikramiye ödenmesi için aylık bağlanması gerekiyor. Aylık bağlandığı sırada son defa memur olarak çalışıyor olması kuralı aranıyor, ancak aylık türünün hangi statüde bağlanacağı aranmıyor. Yani son defa memur iken aylık talebinde bulunan memura ister aylığı işçi, esnaf veya memur olarak bağlansın memur hizmet süresine ikramiye ödeniyor. (2008 yılı Ekim ayından önceki memurlarla farklı kurallardır, 2008 yılı Ekim öncesi memurlar için, memurluktan ayrıldıktan sonra işçi, esnaf olarak çalışırlarsa 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 kuralları aranıyor, 2008 yılı Ekim ayı sonrası memurlar içinse son defa memur olma kuralı aranıyor)

 54. Msk : diyor ki:

  1980 doğumluyum.sigorta girisim 1999.sigortalı gün sayim 1981,bu surede iki tane doğumum var.2013 yilinda istege bagli sigortaya gectim ve burdada 1980 gun primim oldu.size sorum su olacak,ssk dan emekli olmak icin hangi yolu izlemem gerekiyor.cok tsk ederim

  • İyi günler,
   Sigorta girişiniz 08.09.1999 tarihine kadar ise 25 yıl 58 yaş 5975 koşuluna tabisiniz, doğum yaptığınız dönemlerde sigortalı hizmetini yoksa her bir doğum için 720 şer günden toplam en fazla 1440 gün borçlanabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta bildirimi bağ-kur statüsünden sayıldığından yaşlılık aylığına hak kazanmaya son 3,5 yıl ve fazlasında bir işyerin de ssk’lı(4/a) çalışmanız veya ek-5, ek-9 sigortalısı olarak bildirilmeniz durumunda ssk dan emekli olabilirsiniz.

 55. murat aktepe : diyor ki:

  Merhaba
  esim sgk emekli.2 kızım var. 17 yasindalar.1 sene sonra emekli oluyorum.bana bir sey olursa emekli maaşını kızlarım alabilecekmi

  • İyi Günler Murat Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, hak sahibi olarak kızlarınız ve eşiniz ölüm maaşından faydalanabilir ve kanunda belirtilen hisselerde kendilerine aylık bağlanır.Ölüm aylığı için kişiye yaşlılık aylığı bağlanmasına gerek yoktur sigortalının vefatı doğrultusunda ölüm aylığı koşulları yerine gelmişse geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanır.

 56. ahmet YILMAZ : diyor ki:

  BAŞVURU TARİHİ 01.07.2018
  Ödeme Dönemi
  201807
  Ödeme Günü
  22
  Net Aylık Tutarı
  2129.15 TL
  Aylık Tutarı
  767.76 TL
  Ek Ödeme Tutarı
  101.39 TL
  Sosyal Yardım Zammı
  0.0 TL
  Birikmiş Ödeme Tutarı
  1260.0 TL
  Kesinti Tutarı
  0.0 TL

  Yeni Emekli oldum e devlette yukarıdaki bilgiler çıkıyor ve ben hiç bir şey anlamadım maaşımın kaç lira olduğundan 767.76 tl mi öyle olsa çok düşük %69 engelliyim ve bu maaşla nasıl geçinirim
  açıklayıcı bir şekilde bilgi verirseniz sevinirim..

  • İyi günler Ahmet Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, yaşlılık aylığı tutarınız aylık tutarı+ek ödeme= 869.15 tl’dir. Yaşlılık aylığı koşullarında engellilik durumunuzu kullanmışsanız daha az hizmet günü bildirilmesinden dolayı aylığınız düşük çıkmıştır.

 57. ERDAL : diyor ki:

  Merhaba Hüseyin bey işsizlik sigortası yatıyor yani ek 5 yurt dışı boşlanma yatıyor bu süreçte çoğu aylarda Türkiye de çalıştım bu işsizlik sigortası yatırırken Türkiye de yatırlan sigorta ayları düşermi ve nasıl olur ve bu işsizlik sigortası prime esas geçermi yardımcı olurmusunuz teşekür ederim

 58. Musa : diyor ki:

  01.04.1992-01.08.1992 arası asteğmen öğrencilik dönemini borçlanırsam tarih ne kadar geriye gelir 1991 aralık ayına çekilir mi

  • Merhaba Musa Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, ilk işe girdiğiniz tarihten borçlandığınız süre zarfı kadar geri çekilir.İlk işe giriş tarihinden borçlandığınız süreyi geri çektiğinizde denk gelen tarihteki yaşlılık aylığı koşullarına tabi olursunuz.

 59. Özkan kaplan : diyor ki:

  İyi günler 1986 SGK girişim var sonra Bağkur yattı biraz şimdi askerlik bide Bağkur borcunu yatırırsam 40 bin civarında yatırımdan SGK ya eklenecek 2800 gün kadar 840 da sigortam var toplam 3600 geçiyor yaşım 53 emekli olabilir miyim 1986 girişi olanlar 51 yaş 3600 günden emekli olabilir diye biliyorum Bilgi verirmisimiz.

  • MERHABALAR,
   1986 yılı işe girenler için(4/a statü ve erkekler için) emeklilik yaş şartı 49 veya 50 dir. işe giriş tarihinizi tam olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışacağız.
   İYİ GÜNLER.

 60. Mustafa : diyor ki:

  Slm hüseyin bey ben 01.01.1970 dogumluyum şu an 4700 gün bağkur günüm var 850 günde ssk çalışma günüm var 550günde askerlik yaptım askerlik borçlanması yapmadım ne yapmalıyım en erken nasıl emekli olabilirim

  • MERHABALAR HÜSEYİN BEY,
   Emeklilik hesaplamanızı yapabilmemiz için ilk işe giriş tarihinize ihtiyacımız olmaktadır. Bu yüzden ilk işe giriş tarihinizi yazarsanız size yardımcı olmaya çalışacağız.
   İyi Günler.

 61. Deniz : diyor ki:

  merhaba bedelli askerliğin 21 gün temel eğitim alınacak açıklamasından yasanın kabul edildiği ve bugüne kadar kıdem tazminatı ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Televizyon haberlerinde gerekse gazetelerde 1 gün dahi askerlik yapılması durumunda işçi tek taraflı iş hakkını fesh ederek iş yerinden ayrılabılır ve kıdem tazminatını alabılır yayınları yapılıyor. Ancak sgk 170 destek hattını aradıgımsa henuz bellı degıl ertesı gun aradığımda baska bırıde 21 gun ucretsız ızın sayılıacak cevabını verıyorlar. Yanı kımsenın bırsey bıldıgı yok. Fırmam ıle gorusmemde bana donus yapacaklarını soyledıler ancak kendılerı vermemenın yolunu aramak ıcın sure ıstedıler.dogru bılgıyı nasıl alacagız kıdem tazmınatımızı yakmaya calısıyolar. 21 gun ucretsız ızın vermelerinin sebebı ısınden memnun kısılerın ısınden olmaması ıcın oldugunun farkında degıller. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  • Merhana Deniz Bey,
   Bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanmak isteyen işçilerin 21 günlük temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları işyerinde ücretsiz izinli sayılacakları belirtilmektedir. Buna göre, bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanmak için başvuran işçiler, başvurunun ardından alacakları 21 günlük temel askerlik eğitimi süresince işverenlerince aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacaklardır. Bu dönemde işçilere herhangi bir aylık ya da ücret ödenmeyeceği gibi sigorta primleri de yatırılmayacaktır. Ayrıca, bu dönemde işçi yalnızca izinli sayıldığından dolayı işten ayrılmadığı için kıdem tazminatı da ödenmeyecektir.
   Bu şekilde aylıksız ya da ücretsiz izinli sayılan işçi, 21 günlük eğitimi tamamladıktan sonra tekrar işine dönmek isterse bu kez teklifte aksine bir hüküm bulunmadığı için İş Kanunu’nun ilgili hükümleri uygulanacaktır.
   İŞÇİ İŞTEN AYRILIP KIDEM TAZMİNATINI ALMAK İSTERSE;
   İşçi, dilerse, 21 günlük askerlik eğitimi süresince aylıksız ya da ücretsiz izinli sayılmak istemediğini belirterek 1475 sayılı yasanın 14. Maddesine göre kıdem tazminatını da işverenden talep edebilir. Burada akla gelen soru, bedelli askerliğin de hükümdeki muvazzaf askerliğin kapsamına girip girmeyeceğidir. Gerek kanun maddesinin konuluş amacı gerek Yargıtay’ın muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı alma noktasında kabul ettiği temel husus, işçinin muvazzaf askerlik sebebiyle fiilen bir gün dahi olsa askere gidip askerlik yapmasıdır. İşçi, eğer bir gün dahi olsa fiilen askerlik yapmak durumunda kalıyorsa muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla kıdem tazminatı alma hakkını kazanmaktadır. Bedelli askerlik düzenlemesinde de işçi, 21 günlük temel askerlik hizmetini almak üzere fiilen askerlik yapmak durumunda olduğundan işçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş akdini sona erdirip kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Ancak, işçinin işten bedelli askerlik sebebiyle ayrıldığını “askerlik sevk belgesi” ile ispatlaması gerekir. Aksi halde kıdem tazminatı alamaz. Ayrıca, işçinin kıdem tazminatı almak için Kanunun aradığı diğer şartlara da sahip olması gerekir.
   İŞÇİNİN ASKERDE İKEN İŞ AKDİNE SON VERİLEMEZ. AKSİ HALDE İŞE İADE DAVASI AÇILABİLİR.
   İşçi, iş akdini sonlandırmayıp bedelli askerlikten yararlanmak üzere 21 günlük askerlik eğitimini almak için işten ayrıldığında işveren bunu haklı sebep olarak sayıp iş akdini haklı sebeple sonlandıramaz. Eğer işveren böyle bir yola gidiyorsa, bu kez işçinin işe iade davası açma hakkı saklıdır ve açtığı davayı da kuvvetle muhtemel işçi kazanacaktır.
   İyi günler

 62. mehmet ölmez : diyor ki:

  askerlik öncesi 1991 de maliye ve esnaf oda kaydim var ama bağ-kur kaydım yok.ilk sigorta baslangicim 1995 sigortalı olarak.emeklilikte 55 yaş 5750 gune tabiyim(dogum 1971).1991 yilindaki esnafligim gerekli girisimlerimle bana avantaj sağlarmı

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda, 1991’in 5. ayına kadar sigorta tesciliniz olmuş olsaydı 25 yıl süre 52 yaş 5525 gün 1991/5-11 olsaydı 25 yıl süre 53 yaş 5600 gün şartlarına tabi olurdunuz.
   İyi günler

 63. özgür : diyor ki:

  İyi Günler;
  İşletmemize SGK’dan bir yazı geldi. Geçmiş döneme ait personelin SGK girişinin ve çıkışının yapılması hakkında.
  2015 yılının haziran ayında bir gün kısmı süreli olarak çalışan personelimizin bugun itibariyle 2015 yılı haziran dönemine girişinin yapılması, işe giriş bildirgesi, hizmet bildirgesi ve İşten çıkış bildirgelerininin gönderilmesi gibi evrakları istemişler.İşletmemiz bu konudan bir cezai işleme tabi olabilir mi acaba?

  Teşekkürler.

 64. Dondu : diyor ki:

  Merhaba
  Annem 2010 yilinda vefat ettiginde 90 gun bagkur primi var idi. Ben ssk emeklisiyim ve halen calisiyorum ssk li olarak calisiyorum annemin prim borcunu odedigimde emeklilik hakkindan yararlanabillrmiyim. Ben bekarim. Bilgi verirseniz sevinirim. Saygilarimla.

 65. Toprak : diyor ki:

  Merhaba,

  Özet :
  Hali hazırda iş sahipliği nedeniyle aktif bağkurluyum,
  Hizmet başlangıcı 06.2000,
  Mevcut toplam hizmet 15 yıl 2 ay,
  2014 yılında yapılandırma yapıp ödemedim,
  07.2012 ile 05.2015 arası dönem borç ve hizmet silindi,

  Soru: Mali müşavirim arayıp, mevcut yapılandırma kapsamında silininen o dönemi hizmete dönüştürebileceğimizi söyledi.. Yukarıdaki özet dikkate alındığında bu işlemi yapmak mı yapmamak mı doğru bir tercih olacaktır.

  Değerlendirmenizi ve görüşünüzü rica ederim.

  Saygılarımla,

  • Merhaba Toprak Bey,
   vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ilk işe giriş tarihiniz nedeniyle 9000 gün 60 yaş veya 5400 gün 62 yaştan emekli olabilirsiniz. 2000 yılından bugüne kadar yaklaşık 6500 gününüz olmuştur. Silinen gününüz geri alınırken dönemin askeri ücreti üzerinden hesap yapılır, ilerleyen yıllarda askeri ücret yükseleceği düşünüleceğinden ödeyeceğiniz tutar yükselecektir. Tercih size kalmıştır.
   İyi günler

 66. FERHAT ŞANALDI : diyor ki:

  Merhaba.25.10.1969 doğumluyum.Sigorta girişim 20.07.1990 tarihi.5700 gün ssk ve 2189 gün bağkur günüm var.Hala sigortalı olarak çalışmaktayım.Prim ödenmeye devam edilmesi emekli olduğumda maaş düşüklüğü yada artışına neden olurmu.Saygılarımla.

  • Merhaba Ferrhat Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda,ilk işe giriş tarihiniz dolayısıyla 25 yıl süre 52 yaş 5525 güne tabisiniz, 2008 den sonraki süreleriniz ne kadar fazla olursa yaşlılık aylığınızın düşme durumu o kadar fazladır. 2008 sonrası aylık bağlama oranı 1 puan düşmesinden kaynaklı bir somnuçtur.
   İyi günler

 67. Erol : diyor ki:

  Merhaba benim sorum.babam 1965 doğumlu 1.4.1995 bagkur girişli2018 haziran 28de dilekçe vèrdik.özürlü emeklilik için 11 yıl 11 ay 29 gününüz var dediler.yaliniz 11 .400tl para yatırın dediler yatırdık. 17 .8.2018de aradılar 17 gün prim eksik 300 tl daha yatırın gelin dediler rapor oranı yüzde 70 dediler.ne yapmalıyım hocam şimdi parayi yatirsak emekli dilekçe tarihi bugün den mi geçer ki olur.slm

  • Merhaba Erol Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgilerden net bir şey anlaşılmamaktadır, engellilik oranın tespit tarihi ve yaş gibi bilgileri de yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız iyi günler.

 68. Muhittin : diyor ki:

  Bedelli askerlik yapmak istesem 6 yıllık çalıştığım yerden 28 gün askerlik için iş yerinden ayrılmamdan dolayı kıdem tazminatımı alabilecek miyim?

  • Merhaba Muhuttin bey,
   vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda işçi, dilerse 21 günlük askerlik eğitimi süresince aylıksız ya da ücretsiz izinli sayılmak istemediğini belirterek 1475 sayılı yasanın 14. Maddesine göre kıdem tazminatını da işverenden talep edebilir. Burada akla gelen soru, bedelli askerliğin de hükümdeki muvazzaf askerliğin kapsamına girip girmeyeceğidir. Gerek kanun maddesinin konuluş amacı gerek Yargıtay’ın muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı alma noktasında kabul ettiği temel husus, işçinin muvazzaf askerlik sebebiyle fiilen bir gün dahi olsa askere gidip askerlik yapmasıdır. İşçi, eğer bir gün dahi olsa fiilen askerlik yapmak durumunda kalıyorsa muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla kıdem tazminatı alma hakkını kazanmaktadır. Bedelli askerlik düzenlemesinde de işçi, 21 günlük temel askerlik hizmetini almak üzere fiilen askerlik yapmak durumunda olduğundan işçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş akdini sona erdirip kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Ancak, işçinin işten bedelli askerlik sebebiyle ayrıldığını “askerlik sevk belgesi” ile ispatlaması gerekir. Aksi halde kıdem tazminatı alamaz. Ayrıca, işçinin kıdem tazminatı almak için Kanunun aradığı diğer şartlara da sahip olması gerekir.
   İyi günler

 69. Sebahat : diyor ki:

  2008 yılında emekli oldum tazminatımı aldım. Aynı işyerinde çalışmaktayım yılbaşında 11 yıl bitiyor. Kendim işten ayrılsam tazminatımı alabilirmiyim? Simdiden teşekkür ediyorum

 70. orhan üçüncü : diyor ki:

  özel okulda çalışan bir öğretmenim. 20 yılım doldu. hizmetim doldu. yaş bekliyorum. Şimdi kıdem tazminatı hayal mi oldu 🙁

  1 hafta önce
  Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu’nun 23 Şubat 2018’deki kararı dünkü(26.06.2018) Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre özel okul ve eğitim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri ‘belirli süreli sözleşme’ ile çalıştıkları gerekçesiyle işe iade davası açamayacak, ihbar ve kıdem tazminatı alamayacak.

  • Merhaba Orhan Bey,
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda belirli süreli iş sözleşmesi art ardına iki defa tekrarlandığında belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak değerlendirmesi gerektiği yönünde Yargıtayın bir çok kararı mevcut. Bahsettiğiniz okulda böyle bir durumunuz varsa Tazminata hak kazanma imkanınız doğacaktır iyi günler

 71. Mehtap : diyor ki:

  Babam vefat etti emekli maasını dul ablam alıyor boşanmam durumunda bende alabilirmiyim

 72. Mehmet : diyor ki:

  İş veren 2 sene zamımızı vermedi sonra geriye dönük vereceğini söyledi yarısını verdi yarısı duruyor ve 2 sene oldu ve maaşımızın bir kısmını elden veriyor ve geciktiriyor ne yapabiliriz

 73. Özgür : diyor ki:

  Mrb ben çalıştığım iş yerinden 4 sene önce kendim ayrıldım şimdi sigortalı olarak 120 gün sigortalı çalıştıktan sonra cikarildimi işsizlik parası alabilirmiyim

  • Merhabalar Özgür Bey,
   İşsizlik sigortasından maaş alabilmek için,
   -Son 3 Yılda En az 600 gün prim olması
   -kendi isteğinizle işten ayrılmamış olmanız ve
   -son 120 kesintisiz çalıyor olmanız gerekmektedir.(bu son maddedeki “kesintisiz” şartının yeni taslak ile kaldırılması öngrülmektedir.)

 74. merhaba
  X Holding’de elektrik- elektronik mühendisi olarak işe başladım. imzaladığım sözleşmede; “yüzde yüz işveren prim ödemeli özel sağlık sigortası ve özel hayat sigortası” ibaresi geçiyor. ancak maaş bordrosunda “özel sağlık kesintisi” adı altında 170 TL kesinti var. bu kesintinin yapılması doğru mu.
  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 75. Serkan : diyor ki:

  SGK primi işveren olarak son gündü unuttum yaptırmayı 1 geciktiğini nereden nasıl odeyecem

 76. murat : diyor ki:

  iyi günler askerde hizmet kusurundan sakatlandım çürük aldım görevde değilken sakatlandım 6 ay askerlik hizmetim var adi malullukten yada vazife malullukten maaşa bağlanırmıyım

 77. mehmet reyhan : diyor ki:

  Merhabalar,
  Geçen hafta bir yakınımın sigortalılık günlerinde silinmeler olmuş ve emeklilik iptali ile karşı karşıya kalmış.
  HErhangi bir inceleme veyahut ifadesi alınmadan.
  size sorum şu : Gün iptali için bir zaman aşımı varmı? silinen günler 2004 yılına ait ememkli olma tarihi 2011. Dava hakkımız varmı? Teşekkürler. İlgili işyeri 2008de kapanmış. sadece orada çalışan 2 kişiye ulaşılabilir. 25 kişi çalışan bir işyeriydi.

 78. Arzu : diyor ki:

  Merhabalar benim sorum yeni düzenlenen kıdem tazminat yasası ile ilgili olacak. 01-01-1999 tarihinden itibaren SSK’lı bir çalışanım son işyerime 2000 yılında başladım. 17 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Tazminatım o tarihten itibaren birikiyor. Fakat işverenim hep düşük prim yatırıyor. Asgari ücret dolaylarında bir tutar bu fakat benim maaşım daha yüksek haliyle ortada bi uçurum oluşuyor. Bu yeni yasa gündeme gelirde işyerim tazminatımı fona aktarırsa benim tazminatımı düşük primdem yatıracak ve benim hiçbir hak iddia etme durumumun kalmayacağını düşünüyorum. Size sorum bu durum karşında haklarım nelerdir? Yasa kesinleşmeden işten ayrılsam işverenden kendi maaşımın brütüne göre verilmesini talep etsem şayet vermez ise dava açsam brüt maaşıma göre alabilirim diye biliyorum. Fakat Fona aktarılırsa ne olur??? Cevaplarsanız çok sevinirim…

 79. kıvanç : diyor ki:

  01.02.2016 TARİHİNDE BAŞLADIĞIĞM İŞYERİNDE İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINA DAHİL OLUCAĞIMI SÖYLEDİLER BUGÜN YARIN BAŞVURUNU YAPICAZ DİYİP 8 AY OYALADILAR 06.09.2016 TARİHİNDE İŞBAŞI EGİTİM PROĞRAMINA DAHİL OLDUM VE 31.12.2016 TARİHİNE KADAR SÜRDÜ 01.01.2017 TARİHİNDE İŞE GİRİŞİM OLDU VE RESMİ TATİLERLLERİN HEPSİNDE ÇALIŞTIM AYDA 48 SAAT FAZLA ÇALIŞMAM VAR İHTAR ÇEKİP GERİYE DÖNÜK DÜZELTMELERİMİ YAPTIRABİLİRMİYİM VE KIDEM-İHBAR HAKKIM VARMI?

 80. EYLEM : diyor ki:

  Merhaba Hüseyin Bey,
  aynı ayda hem rapor hem de ücretsiz izin var ise 12-diğer nedenler olarak mı belirtmek gerekir.
  ayrıca istirahat süresinde çalışmamıştır işaretlenmeli mi?
  tesekkürler….

 81. Hüseyin Bey merhaba babam 1960 lı ama nüfusa 1964 lu olarak kayıt olmuş kemik testi yaptırarak yaşı ortaya çıkınca kabul olur mu emeklilik için yada yaşını büyütmek için ne yapmalıyız yardımcı olurmu sunuz

 82. İbrahim : diyor ki:

  Şuan bir iş yerinde 3 yıldır çalışmaktayım maaşin bir kısmı bankadan mesailer elden veriliyor bu nedenle ayrılmak istiyorum.kidem tazminatını alabilirimiyim veya almak için ne yapmam gerek şimdiden tşk ederim ilginize

BENZER HABERLER