logo

SORU: MALÜLEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARIM NELERDİR

SORU: MALÜLEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARIM NELERDİR

Soru: Merhabalar,kalp krizi sonucu 2 stent takıldı.3 damarımda hala % 50 tikaniklik var,Boyun fığım var,Vertigom denge kaybim var,ileri derece reflüm var,nefes darlığım var,görne bozukluğum astigmatım var,Boyun fıtığım var erken veya malülen emekli olmak istiyorum.bu rahatsizliklar % kaç oran getirir ve emekli olabilir miyim. 7650 gün prim ödemem var.

Merhaba Erbey Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda
Maluliyet Başvuru Koşulları En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartlarına haiz olmanız gerekir.
Maluliyete Esas Teşkil Edecek Rapor Nasıl ve Nerede Hazırlanır:
Sosyal Güvenlik il/merkez müdürlüğü tarafından size verilen sevk yazısında belirtilen, Devlet üniversite hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Askeri Hastaneler sağlık raporu düzenleyebilir. Bu nitelikteki hastanelerin bulunmaması halinde Devlet Hastaneleri de sağlık raporu düzenleyebilir.
Maluliyet Kararı Veren Birim:
Sevkiniz sonucu hakkınızda düzenlenen sağlık kurulu raporları ve diğer belgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl/merkez müdürlüğünce bir dosya şeklinde görüşülmek üzere ilgili Kurum Sağlık Kuruluna gönderilir. Kurum Sağlık Kurulunca Maluliyet Kabul edilebilir. Red edilebilir veya Ara Karar verilebilir.Çalışma Gücünün %60 ını kaybettiğinize dair karar almanız durumunda emekli olabilirsiniz.
Ayrıca Çalışma Gücü Kaybı %60 ‘In Altında, Ancak % 40 Ve Üzerinde Özürlü oranı çıkarsa:
Özür Oranı, % 50 ilâ % 59 arasında ise, en az 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4320 gün,
Özür Oranı % 40 ilâ % 49 arasında ise, en az 18 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4680 gün,
Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanabilirsiniz.
Özürlü Raporu’na Göre Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranı % 60’dan Fazla Olduğu Halde, Malulen Emekli Olamassınız:
Özürlü sağlık kurulu raporlarında kullanılan ölçüt ve sınıflandırmalar farklıdır. Özürlü Raporlarında Tüm Hastalıklar birleştirilerek (Balthazard formülü) Tüm Vücüt Fonksiyon Kaybı Oranı belirlenir. Malulen emekli olmak isteyen sigortalılar için Çalışma Gücü Ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği uygulanır. Sözkonusu Yönetmelik ekinde belirtilen hastalıklardan birden fazlası mevcut ise, değerlendirmede en ağır olan hastalık dikkate alınır. Hastalıklar birleştirilmez.
Peki Vergi İndiriminden Yararlanmak İçin Ne Yapmalısınız?
Özür oranınızı bildirir raporunuz ile ilinizde bulunan defterdarlık yada vergi dairesine başvuruda bulunmalısınız.
İyi Günler.

Etiketler: » » » » » » »
680 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ