logo

TARIM SİGORTALILIĞI KISMİ EMEKLİLİK ŞARTLARI

TARIM SİGORTALILIĞI KISMİ EMEKLİLİK ŞARTLARI

SORU: 13 yıl tarım sigortası ödedim. 18 aydan beri sigortalı olarak bir işte çalışıyorum. 3600 gün sigorta primi ile emekli olabilir miyim? En son çalıştığım işyerinden kıdem tazminatımı alabilir miyim. ?

Merhaba Emine Hanım,Tarım sigortası emeklilik şartları 5510 sayılı kanunun 5. Maddesi kapsamında güncellenmiştir. Özellikle mevsimlik olarak çalışan tarım işçilerinin primlerini ödemesi durumunda emekli olması sağlanmaktadır. Tarım sigortası özellikle sürekli çalışmayan işçiler için emeklilik imkanı yaratmaktadır.  Vatandaş eğer sigortalı olarak çalışıyorsa, tarım sigortası için başvuru yapması mümkün değildir.
Tarım sigortasında emeklilik yaşı?  Tarım sigortasından emeklilik için belirli yaş kriterleri oluşturulmuştur. Devamlılığı olmadan çalışan tarım işçileri ya da orman işçileri, düzenlenen yeni yasa kapsamında emeklilik hakkı elde etmektedir. Vatandaşın sigortalılığının başladığı tarihe göre emeklilik yaşı belirlenmektedir. 
     Peki Ek 5 Tarım Sigortasıyla 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir?Ek 5 tarım sigortasıyla 3600 günden emekli olmak belirli koşullarda söz konusu olmaktadır. Vatandaşların daha az prim ödemesiyle emekli olmasını sağlayan bu sistemde dikkate alınan ilk sigorta giriş tarihidir.Tarım sigortasından emekli olmak için:Sigortaya giriş tarihi 1999 senesinden önce olan kadınlar 3600 gün prim ödemesi yaparak 58 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir. Erkekler ise 3600 prim günü ödedikten sonra 60 yaşında emekli olmaktadır.Sigortaya giriş tarihi 1999 ve 2008 arasında olan kadınlar 25 sene sigortalı olma süresini doldurduktan sonra 4500 prim günü ödeyerek 58 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır. Erkek sigortalılar ise bu şartları karşıladıktan sonra 60 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.İlk sigortaya giriş tarihi 2008 ve sonrası olan kadınlar 5400 prim gününü ödeyerek 61 yaşında emekli olma hakkı kazanmaktadır. Erkekler ise 63 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir. Vatandaşların 25 senelik hizmet şartını tamamlamış olması gerekmektedir.Bu bilgiler çerçevesinde Emine Hanım eğer yaş koşulunu yerine getirmiş iseniz SGK’dan alacağınız emekli olabilir yazısı ile işyerinize başvurarak haklı fesih hakkınızı kullanarak tazminatınızı alabilirsiniz, emekliliğiniz şimdiden hayırlı olsun iyi günler.

Etiketler: » » »
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ