logo

YASAL SÜRESİ DIŞINDA DÜZENLENMİŞ APHB LER ARTIK İNTERNET ORTAMINDAN GÖNDERİLEBİLECEK !!!

YASAL SÜRESİ DIŞINDA DÜZENLENMİŞ APHB LER ARTIK İNTERNET ORTAMINDAN GÖNDERİLEBİLECEK !!!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 14.03.2019 tarihli Genel Yazısına istinaden; artık sonradan düzenlenen APHB’ler Kuruma internet ortamından verilebileceklerdir.

Söz konusu belgeler nasıl verilecek?

İşverenlerin yasal verilme süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgelerini internet ortamında göndermelerine olanak sağlayacak E- Bildirge v.2 programları tamamlanarak Kurumun internet sayfasında bulunan “e-SGK-İşveren-e-Bildirge v.2” menüsü üzerinden işletime alınmış bulunmaktadır.

Bu kapsamda, işverenler yasal süresi dışında düzenlemiş oldukları aylık prim ve hizmet belgelerini kağıt ortamında düzenlemeksizin e-Bildirge v.2 uygulaması üzerinden Kuruma gönderebileceklerdir.

Hangi dönemler internet üzerinden verilebilecek?

Söz konusu uygulama 2008/10. Ay APHB ve sonrası dönemlere ilişkin olarak kullanılabilecek olup , işverenlerce (B)-Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB”kodu ile bu kapsamdaki belgelerini gönderebileceklerdir.

Sistem nasıl işleyecek?

İşverenlerce sisteme kaydedilen belgeler gerekli incelemenin yapılarak onaylanabilmesi amacıyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezinin onay ekranına düşecek ve ilgili ünite tarafından onaylanmasının ardından tahakkuk ve hizmet kayıtları oluşacaktır.(B)-Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB” kodu ile işverenlerce sisteme kaydedilen belgeler için toplu onay yapılmayacaktır.

Ancak, işverenlerce sisteme yüklenip ünite tarafından denetime gönderilen belgelerin tahakkuk kısmı denetime sevkle birlikte oluşucak ve işverenlerce oluşturulan tahakkuk ödenebilecek olmakla birlikte bu tür belgelerin hizmet kayıtları denetim neticesine göre oluşturulacaktır.

İşverenler belgelerini nasıl takip edecekler?

İşverenler sisteme kaydetmiş oldukları belgelerin ne aşamada oldukğuna ilişkin bilgiye e-Bildirge v.2 ekranlarında bulunan “Şube Onay Gerektiren Belge Durumları” menüsü üzerinden ulaşabileceklerdir.

Etiketler: » »
212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ