logo

Yer Altı-Yer Üstü Çalışması

Yer Altı-Yer Üstü Çalışması

Soru: Merhabalar. 20 Mart 2015 tarihinde bir yeraltı kömür şirketinde yer üstü personeli olarak işe başladım. Primlerim yer üstü çalışanı olarak yatıyor. Fakat bu süreçte yaklaşık 8 defa yer altına işler olduğu için görev kağıdı imzalayarak yer altına girip çalıştım. İşveren yer altında çalıştığım günler için bana yeraltı sigortası yapmadı. Normal yer üstü çalışması gibi primlerimi yatırdı. Kanuni olarak burada şirket nasıl davranmalıydı?

Merhaba Harun Bey, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda,maden ve yeraltı işlerinde çalışan işçilerin hakları bazı noktalarda diğer işçilerden farklılık göstermektedir. Gerek işlerinin zorluğu, gerekse çalışma alanlarının taşıdığı riskler bu işlerde çalışan işçilerin şartlarını kolaylaştırmak üzere farklı yasal düzenlemeleri zorunlu kılmıştır.
Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi; günde en çok 7,5 saat, haftada ise en çok 37,5 saat olabilmektedir. Yeraltı işçileri bu süreleri aşan şekilde çalıştırmaları zorunlu ve olağanüstü şartların varlığıyla mümkündür. Bu şekilde bir durumun oluşmasıyla yeraltı veya maden işinde çalışan işçilerin, haftalık 37,5 saati aşan her bir saatlik çalışması için saat ücreti en az %100 zamlı ödenir.
Çalışma koşulları diğer mesleklere veya işlere göre daha ağır koşullar içeren işler için yıpranma payı da diyebileceğimiz bir uygulamaya gidilmiştir. Birebir bu işleri yapan işçilerin daha erken emekli olabilmeleri için işveren SGK payında ve işçinin prim gününde artış yapılmaktadır. İşveren yeraltı maden işinde birebir çalıştırdığı işçisinin uzun vadeli sigorta kolu işveren payını %3 daha fazla olarak hesaplayıp ödemektedir. Normal işçisinin uzun vadeli sigorta primini %11 olarak öderken, yeraltı maden işinde çalışan işçisinin uzun vadeli sigorta kolları primini %14 oranında ödemektedir. Bu doğrultuda sorunuza gelecek olursak yer altına inip birebir çalışmış iseniz yer altında kaldığınız süre kadar işveren SGK’ya yer altı çalışanları için verilen aylık prim ve hizmet bildirgesi ile çalıştığınız gün kadar bildirmesi gerekirdi. iyi günler

Etiketler: » » »
690 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ